28. srpna 2013 18:40, aktualizováno  19:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klausovy názory mají znít v nové straně - Hlavu vzhůru

Jana Bobošíková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Bobošíková | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Nejpozději v pátek dodáme na vnitro návrh na registraci nové pravicové strany, tvrdila ještě ve středu dopoledne Jana Bobošíková v rozhovoru pro Lidovky.cz. Po rozhodnutí exprezidenta Václava Klause nekandidovat ve volbách je ale i z její řeči cítit, že nakonec to takový "bobofičák" nebude.

"Návrh na registraci strany podáme dnes, zítra nebo pozítří. Do konce týdne, abychom dodržely všechny zákonné lhůty," uvedla ve středu dopoledne šéfka Suverenity Bobošíková. To ale ještě nevěděla, že o dvě hodiny později Klaus oznámí, že se nakonec letos kandidovat nechystá.

"Já se mu nedivím. V uplynulých dnech poznal, že pro otevřenou, ideovou, nezákulisní politiku, která by opravdu změnila klima v naší zemi, nemá mezi těmi, kdo si nyní říkají silní pravicoví hráči, žádné skutečné spojence," řekla v podvečer novinářům.

S kmotrem na telefonu

Bobošíková tvrdí, že se při jednáních o nové silné pravici jasně ukázalo, že mnozí politici nejsou svébytné osobnosti, ale jen "nastrčené, zbabělé loutky". "Bylo trapné – při řadě jednání, které jsem vedla s politickými špičkami a bývalým prezidentem této země – sledovat, jak nedokáží zaujmout žádné stanovisko bez konzultace se svým kmotrem na telefonu," uvedla politička.

K TÉMATU:

Zároveň ale připustila, že Klausova rozhodnutí lituje. Snaha o integraci pravice podle ní však nekončí. Bobošíková už dopoledne uvedla, že rozjetí nové strany na Klausově angažmá tak úplně nestojí. "Lidé, kteří se nám hlásí, se dělí na ty, kteří na to půjdou spolu s Václavem Klausem a na ty, kteří do toho půjdou i bez Václava Klause. Takže variant je více," prohlásila.

Jednou z nich je i to, že by se nová strana rozvíjela na základech Suverenity, jíž je Bobošíková šéfkou. Na tom však politička nelpí. "Jsem připravená udělat všechno pro to, aby názory Václava Klause zněly silně. A pokud mě političtí partneři přesvědčí, že je nutné změnit název nebo že je pro ně nepřijatelné jít s názvem Suverenita, tak jsem připravená se tomu přizpůsobit," uvedla.

I pro tento případ už je vymyšlené řešení: počítá se s názvem "Hlavu vzhůru". Původně Bobošíková naznačovala, že by se v názvu mohlo objevit Klausovo jméno. Jako variantu uvedla název "SUPR klausovci", kdy SUPR by znamenalo Suverenita a Prosperita. To je ale po Klausově aktuálním rozhodnutí pasé.

K TÉMATU:

Bobošíková ale zopakovala, že ještě není nic rozhodnuto. Hlavně zatím není jisté, kdo se nakonec bude chtít v projektu sdružit. Diskutuje prý s Hnutím pro Kladno, Uzdravme naši politiku, Šancí pro Hodonín nebo Jihočechy 2012. Zda se propojení do voleb stihne, není vůbec jisté. V rozhovoru pro LN ale Bobošíková tvrdila, že za použití "bobofičáku" lze vše v termínu zvládnout.

Janeček ano, Šťastný ani Topolánek ne

O angažmá v nové straně projevili zájem i někteří bývalí politici ODS. Šéfka Suverenity se o víkendu sešla například s Borisem Šťastným, který patří mezi největší Klausovy zastánce na pravici. Není proto divu, že nyní zaujal podobný postoj jako exprezident. "Václav Klaus se rozhodl nejen nekandidovat, ale i ten projekt ukončit. Předpokladem totiž bylo, že by se stal předsedou toho nového subjektu," uvedl Šťastný pro Lidovky.cz.

Podle něj se však ukázalo, že za tak krátkou dobu se nedá vytvořit projekt, který by nejen dokázal kandidovat ve volbách, ale navíc by byl i dlouhodobě udržitelný. Stejně jako Klaus je proto toho názoru, že o jednotné pravici by se mělo začít jednat až po volbách.

Jeho bývalý stranický kolega Jiří Janeček ale naopak potvrdil, že s účastí v projektu počítá i bez Klause. "Já se do toho i přesto aktivně zapojím. Myslím si, že je ten projekt správný, ale chápu pana prezidenta. Je to opravdu na rychlo," uvedl Janeček v reakci pro Lidovky.cz.

Naopak Mirek Topolánek, o němž se v souvilosti s novou pravicí také hovořilo, zřejmě prozatím také zůstane mimo. "S Mirkem Topolánkem v současné době v kontaktu nejsem a nemám pocit, že bych o něj až tak stála," řekla k tomu Bobošíková.

Šárka Pálková, kalJan Kálal
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.