Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Česko

Nové hejtmany znají ve dvou regionech. Bezvládí končí ve středních Čechách a Ústeckém kraji

Petra Pecková ve volební štábu STAN. foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha/Ústí nad Labem/ - Novou středočeskou hejtmankou se v pondělí stala Petra Pecková z hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Ve funkci vystřídala Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO), která kraj řídila v minulých čtyřech letech. Rozhodli o tom krajští zastupitelé na ustavujícím zasedání. Také v Ústeckým kraji zvolili hejtmana, bude jím Jan Schiller.
  11:49aktualizováno  14:21

STAN budou vládnout v koalici s ODS, Piráty a Spojenci pro Středočeský kraj, které tvoří TOP 09, Hlas a Zelení. Nová koalice se opírá o 50 z 65 hlasů v zastupitelstvu, ANO s 15 hlasy bude jediným opozičním uskupením.

Čunka nahradil v pozici zlínského hejtmana Holiš z ANO. V řádu měsíců skončí jako starosta v Rožnova

Pecková neměla protikandidáta. Podpořilo ji 50 z 65 zastupitelů, tedy celá koalice. ANO se zdrželo hlasování. Pecková uvedla, že je týmovým hráčem a má za sebou deset let zkušeností z práce komunální političky. Kraj podle ní čeká nelehký návrat do období po koronavirové pandemii.

„Budeme se teď nesmírně potýkat s nedostatkem finančních prostředků, které budou mít samozřejmě dopad do rozpočtu kraje, stejně jako do rozpočtu celé naší země. Musíme se vyrovnat s covidovou pandemií, to budou ty nejdůležitější kroky, které teď před námi stojí,“ uvedla Pecková krátce po zvolení.

Ve středních Čechách dosud vládla koalice ANO a ČSSD podporovaná komunisty. ČSSD a KSČM se nyní do zastupitelstva nedostaly.

Pětačtyřicetiletá Pecková v minulosti pracovala v televizi Nova, podílela se mimo jiné na pořadu Občanské judo. Spolupracovala také s Českou televizí a TV Barrandov, od roku 2014 je starostkou Mnichovic u Prahy. Už dříve avizovala, že po zvolení hejtmankou nebude pokračovat v uvolněné funkci v čele radnice.

Hejtmanem Jihomoravského kraje se stal Jan Grolich za KDU-ČSL, nahradil tak Šimka

Schůze pokračuje volbou náměstků, dalších členů krajské rady a členů výborů. Ustavující zasedání do zvolení nástupce obvykle řídí dosavadní hejtman, je-li opět zvolen členem zastupitelstva. Zastupitelstvo ale může zvolit i jiného předsedajícího. Pokorná Jermanová úvodní části předsedat nechtěla, nejdříve tak v jeho čele usedl Stanislav Boloňský (STAN) jako nejstarší člen. Boloňský uvedl, že nemá zkušenosti s technikou v sále, řízení proto se souhlasem zastupitelstva předal Vítu Rakušanovi (STAN). 

Hejtmanem Ústeckého kraje se stal Schiller z ANO

Hejtmanem Ústeckého kraje v pondělí zvolili zastupitelé na ustavujícím zasedání Jana Schillera z hnutí ANO. Nahradí komunistu Oldřicha Bubeníčka, který stál v čele kraje osm let.

Tisková konference politické strany ANO na Mírovém náměstí v Litoměřicích, Jan Schiller.

ANO volby v Ústeckém kraji vyhrálo. Na koalici se dohodlo s druhou ODS a Spojenci pro kraj. V zastupitelstvu o 55 členech bude mít koalice 29 hlasů. Mezi 11 radními bude pět z ANO, čtyři z ODS a dva za Spojence pro kraj. Koalice se dohodla na třech náměstcích, dosluhující hejtman jich měl pět.

Hejtmanem Moravskoslezského kraje byl opět zvolen Ivo Vondrák

Schiller neměl protikandidáta. Hlas mu dalo 35 zastupitelů, dva byli proti a 17 se zdrželo. Proti byl primátor Mostu Jan Paparega (Lepší sever) a jeho náměstek Marek Hrvol (Lepší sever). Zastupitelů je v pondělí v sále 54. Zastupitel Jaromír Kohlíček (KSČM) se omluvil, slib složí na nejbližším dalším zastupitelstvu.

Prvním náměstkem hejtmana se stala Lubomíra Mejstříková za ANO. Náměstkem za ODS byl zvolen Jiří Kulhánek. Oba shodně dostali podporu 29 hlasů. Třetím náměstkem zastupitelé zvolili Jiřího Řeháka ze Spojenců pro kraj, pro něj hlasovalo 35 zastupitelů. Spojence tvoří koalice stran a hnutí JsmePRO, LES, SNKED, Zelení a TOP 09.

Z jedenácti radních je devět uvolněných. Dva jsou neuvolnění, a to starosta Kadaně a zvolený náměstek hejtmana Jiří Kulhánek, který bude mít na starosti sociální věci, a primátor Chomutova Marek Hrabáč, jenž má v gesci dopravu. Shodně uvedli, že nemají problém funkce skloubit.

Mandát poslance složí Schiller. „Vrací se nám ze Senátu zákon o odpadech a já jsem k němu dělal zpravodaje, takže ho chci ještě dotáhnout a jednatřicátého skládám mandát a od Nového roku budu jen hejtmanem Ústeckého kraje,“ řekl Schiller. V kompetenci má legislativu a zahraniční politiku kraje.

Jako první chce Schiller řešit odměny zdravotníkům. Nárok na státní odměnu neměli zdravotníci Krajské zdravotní, kteří dostali už odměnu na jaře. Chybou podle Schillera bylo, že peníze nedostali přímo z Krajské zdravotní, ale prostřednictvím příspěvku kraje. „To musíme nyní napravit,“ uvedl. „Budou muset najít prostředky v Krajské zdravotní, budou jim to muset nahradit,“ řekl.

Schiller poděkoval dosavadnímu hejtmanovi Bubeníčkovi za spolupráci po volbách. Několikrát se zúčastnil zasedání krizového štábu. Na dotaz, proč nebyl navrhnut na prvního náměstka Marian Čapek (ANO), jak bylo původně avizováno, uvedl, že Čapek, který je z Varnsdorfu, se rozhodl vzdát kandidatury. Nechtěl prý, aby bylo nové vedení kraje spojováno s kauzou radarů ve Varnsdorfu.

Dalšími radní zastupitelé zvolili Radima Laibla (ANO), Jindru Zalabákovou (ANO), Ivu Dvořákovou (ODS), Jana Růžičku (ODS), Tomáše Riegera (ODS) a Michala Kučeru (Spojenci pro kraj).

Zastupitelé schválili devět výborů. Předsedové všech výborů budou uvolnění. Návrh opozičního zastupitele Filipa Ušáka (STAN), aby předsedové výborů byli neuvolnění, nebyl schválen. Debatovalo se dlouze o zastoupení opozice ve výborech. Z devíti výborů bylo nakonec zvoleno osm předsedů z koalice, pouze předsedou kontrolního výboru byl zvolen Jiří Baudis z Pirátů. Předsedou finančního výboru byl zvolen Marek Kocánek z ANO. Výbory mají 13 nebo 15 členů, opozici dalo vedení kraje k dispozici vždy pět členů v každém výboru.

Autor: