Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový americký velvyslanec přijede do Prahy asi až v lednu

Česko

  19:47
WASHINGTON - Je to téma, nad kterým chtějí Češi ve Washingtonu ukázat jistou „rozmrzelost“. Konkrétně šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg při středeční schůzce se svou americkou kolegyní Hillary Clintonovou. V České republice totiž už od ledna loňského roku není americký velvyslanec.

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg v USA foto: ČTK

Norman Eisen, blízký spolupracovník Baracka Obamy, byl podle mnohých ideálním a neproblematickým kandidátem. Jenže americký Senát ho minulý týden zablokoval, takže jmenování se odkládá. Někteří v této souvislosti dokonce vznesli obavy, že k němu vůbec nedojde a vybere se někdo jiný.

Norman Eisen, člen prezidentského týmu Baracka Obamy a budoucí velvyslanec USA v Praze.

Jak ale v úterý rezolutně potvrdil českým novinářům ve Washingtonu nejmenovaný zdroj z americké diplomacie, "Eisen je skvělý kandidát a do Prahy pojede". Američané si uvědomují, jak tato situace vypadá navenek, a proto by ji chtěli vyřešit co nejrychleji. Kdy? "Buď projde nyní hned po volbách (listopadové volby celé Sněmovny reprezentantů, třetiny Senátu a většiny guvernérů - pozn.red.), nebo v lednu v novém Kongresu," dodal tento zdroj. S žádným jiným kandidátem se tedy zatím nepočítá.

Česko je pro Spojené státy významným partnerem, i proto jsou si Američané vědomi, jak nás "vypekli" s radarem, který měl být umístěn v Brdech. Předchozí prezident George W. Bush se zapojením Prahy do systému protiraketové obrany počítal, Barack Obama ale loni v září o půlnoci zavolal tehdejšímu premiéru Janu Fischerovi, že původní projekt ruší.

Že to nebyl nejlepší způsob, jak to Čechům sdělil, je lidem ve Washingtonu jasné. Své kroky ale obhajují. "Změnil se typ hrozby, vyvíjejí se technologie" - i proto bylo třeba systém změnit. "Nyní Česko souhlasilo s umístěním centra včasného varování. To oceňujeme," uvedl diplomatický zdroj. Zda k jeho vybudování dojde už příští rok, o čemž se v Česku mluvilo, ale nepotvrdil.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat