Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nový Bydžov svolává obce k 'řešení romské otázky'. O pomoc žádá i Johna

Nový Bydžov. Radnice zahájila tažení proti romské menšině. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový Bydžov. Radnice zahájila tažení proti romské menšině. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

NOVÝ BYDŽOV Násilnosti v Novém Bydžově na Královéhradecku nepolevují. Za poslední týden romští výtržníci napadli několik mladíků mezi nimi i gymnazistu, který vedl do školy svou malou sestru. Město proto požádalo o pomoc další obce, která trápí obdobné problémy ke společnému "řešení romské otázky". Poradit přijede i někdejší primátorka Chomutova Ivana Řápková (ODS).

Romští výtržníci si v posledních dnech vybrali vždy mladíky ve věku okolo 16 let, které fyzicky napadli. Mezi nimi byl i student gymnázia, kterého zmlátili poté, co odvedl do školy svou mladší sestru.

Čtěte také

"Městu vládne strach, hrozí vznik domobrany, lidé volají po pomoci. Bojí se posílat své děti do kroužků a do škol, staří lidé se obávají vůbec vyjít z domu," píše starosta Pavel Louda (ODS) na internetových stránkách Nového Bydžova. Starosta proto žádá ministra vnitra Radka Johna o okamžitou pomoc.

Exekutoři budou moci dávky zabavit, plánuje ministr Drábek

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje podle serveru Týden.cz novelu, podle níž by exekutoři mohli zabavit i peníze, které neplatiči dostanou na sociálních dávkách.

Část peněz by ale lidem měla zůstat jako jakési minimum. Novelu by ministerstvo mělo předložit na jaře.

Na pořádek dohlídne "ochranka"
Město kvůli násilnostem dokonce zřídilo speciální e-mailovou "linku pro pořádek", kam mohou lidé psát, pokud budou mít informace o jakékoliv podezřelé činnosti. Podle starosty už do e-mailu dorazilo několik fotografií dokládající rozkrádání majetku. "Nechci to víc rozebírat, ale jsou to věci, ve kterých se lidé spíše vracejí do minulosti, že mají stejnou zkušenost, ale neměli odvahu to nahlásit," řekl pro server Lidovky.cz starosta. 

Kromě toho zavedl Nový Bydžov také speciální přímou linku na městskou policii, které se lidé v ohrožení dovolají i v případě, že strážnící zasahují už někde v terénu.
Nový Bydžov. Starosta Pavel Louda.

Na pořádek ve městě bude již od tohoto víkendu dozorovat také bezpečnostní služba, kterou najalo město. "Hlídka je tříčlenná, mají k dispozici vlastní vozidlo a na požádání jsou schopní dodat i služebního psa," řekl serveru Lidovky.cz starosta. Za jeden víkend město zaplatí agentuře 16 800 korun. Minulý týden navíc Nový Bydžov vypsal výběrové řízení na další dva strážníky.

Podle místního Roma Štefana Mitala je situace vyhrocená a povolání bezpečnostní agentury není šťastným řešením. "Ochranu by měla zajišťoval státní a městská policie a ne agentura," řekl ČTK Mital, který v romské komunitě požívá značné autority. Peníze na agenturu by radnice měla podle něj spíše použít třeba na posílení městské policie. Uvedl, že v minulosti měla městská policie výrazně více lidí než dnes. Za problémy podle Mitala stojí cizí mladí Romové, kteří do města přišli v poslední době. "Starousedlíci potíže nedělají. Nejhorší je, že město to dává za vinu všem," řekl.

Řešení romské otázky
Vedení Nového Bydžova v pátek na svých internetových stránkách vyzvalo další obce k "řešení romské otázky". Obce, které podobně jako Nový Bydžov řeší násilnosti z řad romských občanů, by se měly sejít 14. února v Novém Bydžově. Dorazit tam má i poslankyně a někdejší primátorka Chomutova Ivana Řápková (ODS).

Kvůli neustávajícím násilnostem ve městě, se starosta také obrátil na ministerstvo vnitra. "Město Nový Bydžov žádá Krajské ředitelství policie Královéhradeckého kraje a pana ministra Radka Johna o pomoc!!! Potřebuje neprodleně pomoc státu, aby ochránilo své občany před násilím," vyzývá starosta Louda. Na jeho výzvu hned zareagovala krajská policie, která okamžitě zvýšila počet policistů v terénu. Přímo ve městě by navíc měla vzniknout služebna kriminální policie.

Situace ve městě se vyhrotila na podzim loňského roku, kdy tam Rom znásilnil jedenadvacetiletou ženu. Následně starosta zveřejnil ostré prohlášení, v němž uvedl, že "cikáni otravujou, kradou a znásilňují". Město také přistoupilo ke strategii, že koho přistihnou  v herně u automatů, ten přijde o sociální dávky.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...