Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nový eurokomisař Füle: Na minulost v KSČ nejsem hrdý

Štefan Füle | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Štefan Füle | foto: ČTK

Životní prostředí, věda a výzkum či doprava. I tato portfolia by pro mě připadala v úvahu, říká v rozhovoru pro LN Štefan Füle.

LN Když jste dostal nabídku od politických stran, jak dlouho jste se rozmýšlel?
To dlouho netrvalo. Mé jméno již bylo zmiňováno. Za těch sedm měsíců v pozici ministra pro evropské záležitosti i vzhledem k

Šest oblastí pro Česko

Füle na jednání sněmovního výboru jmenoval šest oblastí, o nichž lze uvažovat pro českého zástupce v Evropské komisi (EK). Jde o energetiku, rozšíření EU, regionální rozvoj, dopravu, životní prostředí a vědu a výzkum. Osobně by Füle dal přednost energetice a rozšíření EU. "Na všech šest oblastí, které jsem vyjmenoval, bych si troufl," řekl Füle.

Některým členům výboru se nelíbí Füleho minulost. Füle byl členem KSČ a studoval na sovětské univerzitě MGIMO. Člen výboru Petr Bratský (ODS) pokládá za nejdůležitější Füleho odpověď na otázku, zda si není vědom žádné skutečnosti z minulosti, která by mohla znevážit jeho osobně nebo ČR. Zněla "ne".

výzvám, které jsem řešil, jsem si dokázal představit, že v případě, že by taková nabídka přišla, tak bych s ní souhlasil. Nicméně znovu zdůrazňuji, že to měla být pouze nabídka, která měla být založena na shodě politických stran.

LN Co to pro vás nyní znamená?
Bezprostředně to znamená připravit se na jednání výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny, které má důležitou úlohu v procesu nominace českého komisaře. To další, co by mělo následovat, je rozhodnutí vlády o zaslání jména do Bruselu šéfovi Evropské komise. A pak přichází to třetí a to je připravit se na další změnu mého života, s manželkou a dětmi. Nic, co bychom si předtím již nevyzkoušeli. Nicméně pokaždé to přináší něco nového.

LN Již v souvislosti s vaší nominací na ministra se mluvilo a nyní se znovu mluví o vaší minulosti v KSČ a studiích na MGIMO. Co ke své minulosti můžete říct?
Už jsem o tom několikrát hovořil, jen zopakuji, že pokud jde o moskevskou školu, tak ji i nadále pokládám za špičkovou vzdělávací instituci, pokud jde o oblast mezinárodních vztahů. Pokud jde o mé členství před dvaceti lety v KSČ, tak tady bych jen zopakoval, že to určitě není něco, na co bych byl hrdý.

Anketa

Bude Štefan Füle dobrým eurokomisařem?

Ano. 821
Ne. 1480

LN Zatím se neobjevily informace, jaké by Češi chtěli portfolio. Můžete říct, které oblasti by zajímaly vás? Životní prostředí, doprava, věda a výzkum?
Nechci to zatím prozrazovat, ale nějaká základní představa je. Ta portfolia, která jste zmínila, jsou mezi nimi. To, že český komisař přichází poměrně v té poslední fázi procesu formování nové Evropské komise, nám spíš ztěžuje dojednávání vhodného portfolia, které by odpovídalo váze a významu České republiky. V tom možném portfoliu jsou jak ta, která jsou přímo spojena s mým dlouhodobým zaměřením na bezpečnostní a obrannou politiku, ale jsou tam i portfolia, se kterými jsem se seznámil v průběhu svého působení na postu ministra pro evropské záležitosti.

Velké téma o českém eurokomisaři najdete ve středečním vydání deníku

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...