Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN

Diskuse k článku

Nový koronavirový manuál od experta z Bulovky. Co se o covidu potvrdilo, jak se chránit a co s podzimem

Přední český infekcionista z Nemocnice na Bulovce Jiří Beneš se v polovině března podílel na vzniku velkého koronavirového manuálu, který si na serveru Lidovky.cz přečetly statisíce lidí. Během uplynulých měsíců se experti dozvěděli více nejen o průběhu onemocnění covid-19, ale i o tom, jak se před virem účinně chránit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Novotný 17.8.2020 6:37

Takže těch 750 tisíc ve světě vlastně umřelo na rýmičku.

V. Peroutka 11.8.2020 20:24

https://www.super.cz/715288-tri-testy-mela-negativni-az-ctvrty-pozitivni-hvezda-carodejek-predvedla-fanouskum-sokujici-nasledky-koronaviru.html

P. Pruner 11.8.2020 14:07

Výborný střízlivý článek pro nás laiky.

Š. Hašek 10.8.2020 18:31

Nebudu spát. Viri stírám z obrazovky.

Každý den, že si jako mám mejt ruce. To jsem se naučil ve třech letech.

Vzhledem k tomu, že máme asi 18 000 nakažených, od března a z 10 500 000!!!! Přestává legrace. Politici a blbečkové dostali hezkou hračku!!! Dneska si jedna dáma v Bille pucovala tři minuty v nějakým spreji ručičky. Aby jako na něco nešáhla. Ale vlastně ....... možná předtím někam šahala, a od rána šetří mejdlo a vodu doma. Tak ať se pucuje.

Včera jsem viděl o půlnoci jak přes couvající Měsíc letěli viři! Zatmělo se.

Komu se zdá, že si dělám legraci, tak ať se vrátí do školy. Základní.

P. Beňo 10.8.2020 15:20

Jeden článek týdně aspoň takhle inteligentní by stačil , nemuseli by psát celý týden a změnil by daleko racionálněji chování lidí....ale to média a novináři nedopustí...žel bohu...

P. Aron 10.8.2020 15:09

Děkuji za hezký článek a po delší době rozumný a podrobný rozbor.

J. Brožek 10.8.2020 11:28

Ještě by mě zajímalo, proč mají být náhubky (jinak též roušky) nasazené ve vnitřních prostorách lázní - např. vnitřní kolonádě apod. Typická situace - bydlím v apartmánu - jdu na proceduru (třeba vodní koupel) v lázních a poté na oběd. Když vejdu do budovy, měl bych mít náhubek - po 20 metrech (kdy většinou nikoho nepotkám) vlezu do šatny u koupele, tam si náhubek sundám a (za asistence sestry) vlezu do koupele. Po ní a dalších akcích (třeba masáž) vylezu na chodbu, opět bych měl mít náhubek, po 100 metrech (zase většinou teď v létě tak dva až tři lidi v chodbě) vejdu do jídelny, kde si náhubek zase sundám. Tam je samozřejmě stovka lidí, kteří jedí. Nazpět totéž.

A odůvodnění tohoto nesmyslu - lázně jsou zdravotnické zařízení. Opravdu je nutné takovéhle většinou stejně ignorované nesmysly vyhlašovat?

P. Moravčík 10.8.2020 11:33

Máte pravdu, ak sa raz objavia v nariadení výnimky, ide často zmysel opatrenia do "kopru". Na Slovensku - do predajne potravín len s rúškom, potom sa vyberiem na jedno točené do vedľajších dverí a tam ho mať nemusím;-D. Zrejme to vyrieši japonský vynález rúška, cez ktoré sa dá jesť, ako som si dnes všimol v jednom článku, tuším na Lidovkách, ale zatiaľ to pôsobí pôvabne blbo.

P. Aron 10.8.2020 15:10

Úřední šiml nezná racionalitu.

R. Vacek 10.8.2020 19:01

Vyhlašováno je snad to, kde roušku mít musíte. Pokud je vám nepohodné si ji v okolních prostorách sundávat, tak ji můžete mít nasazenou i tam.:-)

R. Benýšek 10.8.2020 10:58

No, sláva, konečně lékař, přemýšlející a veřejně mluvící (resp. v tomto případě píšící) tak, jak lékaři uměli myslet a mluvit či psát ještě loni. Proč jen takovýto lidé nerozhodují o opatřeních? (namísto maďarů, kteří nejdříve doporučují letos jen tuzemské dovolené, a pak si sami odjedou na tradiční zahraniční - pravda, jistě naprosto bezrizikově :- ).

Já osobně sice nadále považuji za nejpravděpodobnější, že COVID-19 jakožto nemoc (typický syndrom specifických příznaků) vůbec neexistuje, a že virus SARS-CoV-2 je v lidském těle nejspíše neškodný, ale více od lékaře nemohu žádat. To by jinak popřel smysl medicíny, které homeopatici říkají alopatická - pletoucí si nemoci s příznaky, a bojující proti jejich domnělým původcům (těch přízanků), namísto, aby pomáhali lidem zvyšovat osobní imunitu, a individuálně zvládat (což nikdy ne bez ztráty kytičky) úskalí jejich životů zákonitě ne zcela bezpečných.

P. Netolický 10.8.2020 11:14

A země je placatá, že? Vy popírači covidu jste opravdu legrační. Každý den ve světě kvůli C-19 umírají tisíce lidí, studie hovoří o závažných následcích které virus zanechává, ale vy si klidně tvrdíte že "COVID-19 jakožto nemoc vůbec neexistuje, a že virus SARS-CoV-2 je v lidském těle nejspíše neškodný". Lidská hloupost je nekonečná.

T. Beran 10.8.2020 11:37

To je, a plati to v obou extremech, jak u popiracu, tak u uctivacu. Kolik z tech covid pozitivnich obeti bylo jinak zcela zdravych a umrelo na nakazeni covidem?

P. Netolický 10.8.2020 11:57

Jistě, většinou měli i jiné nemoci a komplikace. Například cukrovku, srdeční onemocnění, oslabenou imunitu... Jenomže, kdyby se nepotkali s C-19 mohli se svými poměrně běžnými zdravotními problémy žít spokojeně další desítky let.

T. Beran 10.8.2020 13:52

Jak velka je ta jinak zdrava mensina, co umrela pouza na covid? Jsou to desitky/jednotky procent ci promile?

P. Netolický 10.8.2020 15:11

To není přece vůbec podstatné. Podstatné je, že virus zabíjí lidi kteří mohli žít klidně a spokojeně další desítky let. Po padesátce bere každý nějaké prášky a po šedesátce má skoro každý nějaké zdravotní problémy.

T. Beran 10.8.2020 15:23

Je to podstatne, pokud tu zdravou mensinu chcete omezovat stejne jako ty, pro ktere predstavuje covid nebezpeci kvuli jejich oslabenemu organismu. BTW nesdeluje nam priroda, ze 7,5 mld. lidi je pro planetu enormni zatez a premnozeny druh je v zajmu zachovani zivota treba decimovat? Pak by byl covid tim nejprirozenejsim resenim.

L. Písařík 13.8.2020 8:30

Desítky let - to přeháníte, ale ve věku 70+ je i jedna desítka let dobrá. Viry tady byly a zřejmě budou. Nezbývá, než dodržovat dvě zásady: - nevystavovat se zbytečně možnému virovému prostředí, - dodržovat hygienu za všech okolností. To platí i třeba pro viry chřipky.

R. Benýšek 10.8.2020 12:57

Troufám si tipnout (a fakt mne mrzí, že nikdy nebudu s to prokázat, že mám v tomhle pravdu), že v době vrcholného středověku byste stejně sebejistě prohlásil stejně posměšně: ́A země je kulatá, že? ́ :- ).

P. Medek 10.8.2020 13:21

To, ze si lidstvo ve stredoveku myslelo, ze Zeme je placata, je mytus. Vedecka komunita uz od hlubokeho staroveku jasne uznavala, ze je Zeme kulata a bylo to mnohokrat jasne dokazane (napriklad dukaz Aristotela roku 350 pred Kristem).

P. Aron 10.8.2020 15:27

Tak někteří teologové si to mysleli. Ale většina i církevních otců uznávala, že je Země kulatá. Horší je, že dnes se najde dost lidí, kteří si myslí že je Země placatá. A docela vážně se to snaží dokázat. S jedním takovým jsem se nedávno setkal v diskusi.

K. Keinkopf 10.8.2020 11:30

Tak jako, existuje :-) Ale ani pro člověka středního věku, který není nemocný jinou těžkou nemocí tam asi při nevýrazné expozici nehrozí něják zvlášť těžký průběh. Moje rozhodnutí je takové, že se, pokud přijdou s nějákou vakcínou, očkovat nenechám, raději si to vyležím znovu. Jsem xenofob - mám větší strach z neznámé vakcíny ;-D

A. Jaroš 10.8.2020 13:14

Pane Keinkopfe, ani se nedivím vašim názorum na vakcíny, jste věrný svému jménu (bezhlavec, nomen - omen ) , já si zase myslím a se mnou i teta Máňa že očkování je jeden z největších vynálezu lidstva a Máňa navíc říká, že je to už směroplatný!

K. Keinkopf 10.8.2020 14:01

Já pochopím, že jste chtěl být vtipný a možná i naznačit ostatním diskutérům, že jste přiměřeně vzdělán, ale možná byste měl věnovat více pozornosti textu na který reagujete, nebo byste měl vynaložit větší snahu na jeho pochopení. Vidíte někde v mém textu, že bych se nějak vyjadřoval k vakcínám obecně?

P. Moravčík 10.8.2020 11:37

Nehnevajte sa, možno je to moja chyba, ale druhý odstavec (o COVID-19 a alopatii) je buď zmätený, alebo som zmätený ja, alebo je zmätená Vaša predstava o alopatii. A strašne rád by som poznal Váš názor ako sa dá napríklad zvyšovaním osobnej imunity zabrániť besnote alebo tetanu. Schválne?:-)

R. Benýšek 10.8.2020 12:01

Řídím se vlastní zkušeností. U chřipky, angíny (zanět mandlí) jsem si jist, že se tzv. alopatická medicína mýlí. Spalničky, zarděnky, apod. jsem zažil jako dítě, proto nechápu, proč se proti nim dnes povinně očkuje. Tetanus a vzteklina jsou pro mne jen slova z knih, s nimi žádnou vlastní zkušenost nemám. O smysluplnosti očkování proti tetanu (jakožto vysoce rizikově smrtelné nemoci) jsem dřív nepochyboval, než jsem se dozvěděl, že se očkuje pro jistotu při každém zranění znovu. Vzteklina je záhada. Na Wiki mne zaujalo, že různé druhy živočichů jsou citlivé na jiný druh viru vztekliny, pro jiné druhy zdaleka ne tak nebezpečný. Vysoká nakažlivost a 100% smrtelnost vztekliny nejspíše popírájí homeopatii, někdy se na to nějakého homeopata zeptám (žádného osobně neznám, sám se homeopaticky neléčím, z lékařů navštěvuji už mnoho let jen zubaře a očaře při pravidelných prohlídkách). Při běžném poranění bych se tetanu nebál, při pokousání krysou bych očkování proti vzteklině skoro určitě chtěl,

R. Benýšek 10.8.2020 12:02

tam by asi převážil strach o život. COVID-19 je v tomto smyslu mnohem blíže chřipce nežli vzteklině, a podle toho bych s ním zacházel, být nakažen.

R. Benýšek 10.8.2020 12:03

tam by asi převážil strach o život. COVID-19 je v tomto smyslu mnohem blíže chřipce nežli vzteklině, a podle toho bych s ním zacházel, být nakažen.

P. Moravčík 10.8.2020 13:39

Trochu ma zarazilo koľko neinformovaných ešte dnes, pri všetkej tej osvete, existuje. Veriť, že angína je nejaký neznámy noxus - viete, to je už predsa len príliš. Dnes vieme presne, čo klasickú angínu spôsobuje, vieme presne akými mechanizmami a ako pôvodca Streptococcus pyogenes pôsobí na cieľové štruktry, vieme presne prečo a ako nastávajú druhotné následky infekcie zápal srdcového svalu alebo ťažkého poškodenia obličiek (podívajte sa na heslo imunitné komplexy, ale aj k tomu potrebujete predbežné vedomosti z bakteriológie a imunológie). Spalničky, zarděnky - Vy ste ich prekonal bez následkov, mnoho iných nie. Spalničky môžu viesť k ťažkému poškodeniu mozgu, zarděnky k ťažkému poškodeniu plodu až k potratu, ak sa vyskytnú u tehotnej, mumps sa môže skomplikovať orchitídou a následnou neplodnosťou... Vzteklina (rabies) je vírusové ochorenie a na správnom predpoklade založil svoju vakcináciu Pasteur už pred viac ako sto rokmi a doteraz sa to nezmenilo... Očkovanie, liečba antibiotikami

R. Benýšek 10.8.2020 14:48

Nu, já jen vím, že ještě v pubertě a raném mládí jsem několikrát do roka trpěl tím, čemu se lidově říká angina (zatímco chřipku jsem neměl možná vůbec nikdy). Pak jsem se rozhodnul nechodit s těmito problémy k lékařům a nebrat antibiotika, a od té doby jsem zanícené mandle neměl ani jednou (je to ale teprve 24 let, takže zatím z toho nelze nic zásadního vyvozovat :- ). A jen jednou jsem měl asi půl dne vysokou horečku, která mne zklátila do postele. To možná byla ta, konečně! :- ), klasická chřipka. Takže věcně, jak píšete, tu svou víru podloženou nemám, jen osobní zkušeností.

To, čemu říká školská medicína ́nemoc ́, je obvykle obranná reakce organismu (zánět je typickým příkladem).

Nevím, jestli homeopatie funguje nějak sama o sobě anebo jen tím, že lidé se v tu chvíli neléčí alopaticky. Ale sám v tom mít jasno zatím osobně nepotřebuji, jak se již skoro 25 let obejdu bez jak látek, kterým lékaři říkají léky, tak bez látek, kterým jiní (a někdy i titíž) lékaři či léčitelé či šarlatáni (v


Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...