Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový král sprintu? Gay

Česko

MISTROVSTVÍ SVĚTA V ATLETICE ÓSAKA Světový sprint má nového vladaře. Rozhodl o tom souboj o nejrychlejšího muže planety v japonské Ósace.

Jeho jméno?

Tyson Gay. Američan, objev sezony. Muž, který časem 9,84 vteřiny vedl letošní světové tabulky, ale dosud neměl z mistrovství světa žádnou medaili.

Ve vzrušujícím finále šampionátu v Japonsku za sebou nechal především Jamajčana Asafu Powella, světového rekordmana, který předloni vytvořil světový rekord a čas 9,77 loni dvakrát zopakoval.

Oba v tomto roce dosud nepoznali jedinou prohru.

Pětadvacetiletý šampion nyní běžel za 9,85, před zaskočeného Powella se ještě prodral Derrick Atkins z Bahamských ostrovů.

„Vítězství pro mě znamená hodně, stejně jako pro Asafu. Lidé tomu často nerozumí, ale pro nás je důležité získat medaili pro svou vlast,“ povídal Gay před novináři. Musel cítit velké zadostiučinění. Předchozí dvě mistrovství světa mu nevyšla. V Paříži v roce 2003 byl diskvalifikovaný pro předčasný start, před dvěma roky v Helsinkách se zranil.

Nyní potvrdil své postavení nejrychlejšího muže světa.

Jeho trenérem je Lanse Brauman, který si odpykává trest za internetové podvody a defraudace.

„Telefonujeme si, ráno před vyvrcholením stovky jsem s ním mluvil. Povídal, že se nemám ničím nechat vyrušit a ať se soustředím na večer. Teď už vím, že až se Lanse ráno probudí, budu světový šampion,“ pravil Gay a prozradil, že dlouho už bez kouče nezůstane.

„Za osmadvacet dní bude propuštěn. Nevidím jediný důvod, proč bychom spolu neměli pokračovat ve společné práci,“ pokýval hlavou. Proč je na stometrové trati rychlejší v závěru než v první části?

„Nikdy jsem neměl dobrý start, proto se od šedesátky snažím prodloužit krok. Věřím svému finiši,“ připomněl také vyvrcholení včerejšího souboje.

Další souboj asi až příští rok Powell nesl dvojnásobnou prohru statečně. „Chtěl jsem zlato, ale dnes to pro mě nebyl dobrý závod. Dělal jsem chyby, můj start nebyl nejlepší. V jednu chvíli jsem se chtěl utrhnout, cítil jsem, že by se to mohlo podařit, ale asi to bylo jen zdání,“ uznal sportovně.

„Asafa nebyl od druhé padesátky dostatečně soustředěný,“ povídal stranou Powellův manažer Paul Doyle.

Světový rekord sice z ósackého souboje gigantů nevzešel, ale Gay tuto otázku bez povšimnutí nenechal. „Věřím, že rekord jednou bude můj. Nejlepší by bylo, kdyby vzešel z našeho vzájemného střetu, třeba už v Curychu,“ vybídl protivníka. „Myslím, že byste se měli zeptat mého manažera,“ vyhnul se odpovědi Powell. A co na to Paul Doyle? „Vypadá to, že se Asafa s Tysonem utkají až příští rok,“ naznačil.

***

Další informace z atletického MS čtěte na straně 23

O autorovi| Jiří Jakoubek, zpravodaj LN v Japonsku

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat