Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový památník letcům musí pryč, památkářům se nelíbí jeho umístění

Česko

  16:47
PRAHA - Pár měsíců po slavnostním odhalení okřídleného lva československým letcům na pražském Klárově rozhodl odbor památkové péče na magistrátu nekompromisně: stavba musí zmizet. Podle něj souhlas s umístěním památníku dala radnice Prahy 1 v rozporu se zákonem. Iniciátoři projektu vyjádřili z tohoto rozhodnutí zklamání.

Slavnostního odělení se zúčastnili váleční veteráni, vnuk Winstona Churchila Nicholas Soames i ministr obrany Martin Stropnický. foto: MAFRA: Michal Šula

„Máme všechny důvody věřit tomu, že okřídlený lev má v rámci pražské komunity silnou podporu. Byli jsme přímo ohromeni pomocí a laskavostí, kterých se nám na dlouhé cestě za uskutečněním našeho projektu ze strany institucí dostalo. Teď ale nedokážeme pochopit, proč k ní městské autority zaujaly negativní stanovisko,“ řekl zklamaně Euan Edworthy, který společně s plukovníkem Andrew Shepherdem celý projekt zorganizoval a od soukromých dárců z řad britské komunity žijící v Praze vybrali 100 000 liber.

Odhalený pomník letcům RAF.
Projev Nicholase Soamese, vnuka Winstona Churchilla.
Váleční veteráni pózují před stíhacím letounem Spitfire XVI.
Nicholas Soames a váleční veteráni.

Magistrátní odbor památkové péče totiž rozhodl o tom, že památník musí být přemístěn ze své současné lokace na Klárově v centru Prahy jinam. Předchozí územní souhlas úředníků Prahy 1 považuje za nezákonný. „Odbor památkové péče podal podnět k přezkumu územního souhlasu, neboť podkladem jeho vydání nebylo jeho závazné stanovisko, které je ze zákona vyžadováno. Územní souhlas byl vydán v rozporu se zákonem,“ uvedla mluvčí magistrátu Petra Hrubá. Pražští památkáři kritizují i postup Prahy 1 a britského velvyslanectví, o povolení prý požádaly příliš pozdě a bez dostatečné diskuse.

Odhalen byl teprve v červnu

Také zástupce fondu Okřídleného lva Adrian Wheeler nezastíral své zklamání z rozhodnutí odboru magistrátu. „Tito muži byli nejstatečnější ze všech statečných. Okřídlený lev budoucím generacím připomíná, že těchto 2 500 letců nemohlo být poraženo. Pokud si nezaslouží významný památník oni, tak kdo jiný?“ Ptá se Wheeler. Členové fondu se však nechtějí vzdát a hodlají zřídit nadaci na ochranu a zachování této památky.

ČTĚTE TAKÉ:

Okřídlený lev byl odhalen teprve 17. června a slavnostního aktu se tehdy účastnili ministři obrany a kultury Martin Stropnický a Daniel Herman, předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, Nicholas Soames, který je vnukem Winstona Churchilla i několik československých veteránů britského Královského letectva (RAF).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!