Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kdo je nový pražský arcibiskup? Neměl správný původ, na gymnázium se prý dostal díky zásahu Panny Marie

Ražbu nové pamětní mince zahájil ve vsetínské pobočce Pražské mincovny olomoucký arcibiskup Jan Graubner. foto: Dalibor Glück, ČTK

Vatikán oznámil nástupce Dominika Duky, novým pražským arcibiskupem se stane dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Nabízíme jeho profil.
  12:09

Brněnský rodák Jan Graubner, který 29. srpna oslaví 74. narozeniny, prožil dětství a dospívání na Slovácku. Vyrůstat v tvrdé totalitě padesátých let ale nebylo vůbec jednoduché. Komunistický režim sebral Graubnerovým oděvní továrnu i obchod, otec byl povolán na vojnu k neblaze proslulému pomocnému technickému praporu (PTP) a matka s dětmi se musela vystěhovat na výminek k sedlákovi, kde žili deset let, než získali družstevní byt.

Po maturitě na gymnáziu ve Strážnici roku 1967, kam se dostal podle svých slov díky zásahu Panny Marie, k níž se úpěnlivě modlil, se hlásil do kněžského semináře. Na školu jej ale nevzali, protože neměl „dělnický původ“. Stal se proto strojírenským dělníkem v tehdejším Gottwaldově a v následujícím roce už byl na olomouckou teologickou fakultu přijat.

Po vysvěcení v roce 1973 se vrátil do Gottwaldova, ale už jako kaplan. Čekaly ho ještě dva roky na vojně, kam nastoupil ve stejném roce. Poté pokračoval kaplanskou službou v dnešním Zlíně, později působil ve Valašských Kloboukách, administroval farnost Vizovice, spravoval poutní místo Provodov a farnost Horní Lhota u Luhačovic.

Spor o Lipovskou v Radě ČT dělí vedení církve. Zažehl neobvyklý střet Duky a Graubnera

V roce 1990 ho papež Jan Pavel II. jmenoval pomocným biskupem olomouckým. Svěcení přijal od tehdejšího arcibiskupa Františka Vaňáka a stal se jeho generálním vikářem. Po smrti arcibiskupa přijal roli administrátora olomoucké arcidiecéze. Arcibiskupem a metropolitou moravským ho jmenoval Svatý otec 28. září 1992. Stal se tak 14. arcibiskupem v Olomouci. Jeho biskupským heslem jsou slova Panny Marie v Káni Galilejsk Quod dixerit vobis, facite – „Co vám řekne, učiňte“ (Jan 2,5).

V letech 2000 až 2010 byl předsedou České biskupské konference, do této funkce se pak vrátil v roce 2020, kdy nahradil kardinála Duku. Mezi jeho hlavní oblast zájmu patří charitativní činnost.

Na podzim 2020 onemocněl Graubner, nositel Řádu Tomáše Garrigua Masaryka, koronavirem, byl hospitalizován a podle jeho vlastních slov byl jeho stav velmi vážný – „ocitl jsem se na prahu věčnosti“. Po několika týdnech hospitalizace se uzdravil.

Intronizace v červenci

Byť v pátek Vatikán oznámil Graubnerovo jmenování do funkce pražského arcibiskupa, oficiální uvedení do úřadu (intronizace) primase čeká až na počátku července. Nový apoštolský nuncius v Česku Jude Thaddeus Okolo má totiž dle informací serveru Lidovky.cz přijet do Prahy 2. července. A bude to právě on, kdo Graubnera do úřadu uvede.

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...