Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový předseda Akademie věd i vtipkoval

Česko

PRAHA Doufám, že důvěru ve mě vloženou nezklamete. Bonmotem z filmu Vlasty Buriana včera zakončil profesor Jiří Drahoš svoji děkovnou řeč za hlasy po volbě nového předsedy Akademie věd.

A bylo to vítězství přesvědčivé. Od volitelů - členů Akademického sněmu získal 188 hlasů, protikandidátka profesorka Eva Syková 27. Přitom oba uchazeči po volbě shodně uvedli, že jejich programy se v zásadě příliš nelišily.

Vítězství profesora Drahoše lze tedy zdůvodnit určitou výhodou domácího prostředí, neboť již třetím rokem působí v centru Akademie jako místopředseda.

Prioritami nově zvoleného nejvyššího funkcionáře Akademie je zejména podpora mladých vědců, vyšší kvalita výzkumu a lepší strategická spolupráce s vysokými školami. „V kvalitě výzkumu máme řadu rezerv,“ uvedl profesor Drahoš. Jednu z cest, jak tuto situaci zlepšit, vidí v podpoře mladých vědců. „Ovšem nemělo by platit, kdo je mladý, ten je dobrý,“ zdůraznil.

Kvalitnějšího výzkumu chce dosáhnout rovněž přijímáním většího počtu špičkových zahraničních vědců. Ústavy mají podle jeho názoru dost finančních prostředků na vytvoření podmínek přijatelných pro vědecké hvězdy z ciziny. Jednou z možností je redukovat počet částečných úvazků pro pracovníky, kteří jsou už za zenitem svojí vědecké dráhy. „A pokud budou chtít ředitelé ústavů navýšit plat pro zahraničního experta z rozpočtu Akademie, budou muset jeho přijetí obhájit,“ podotkl profesor Drahoš.

To je výzva, řekl prezident Zasedání Akademického sněmu se jako host zúčastnil prezident Václav Klaus. Apeloval na vědce, aby vrátili rozum do diskusí o globálním oteplování a vyjádřil přesvědčení, že ve veřejných debatách nemají hlasy akademiků chybět. „To je výzva,“ zdůraznil prezident. Václav Klaus je znám nejen v Česku, ale i ve světě pochybnostmi o hlavním podílu lidské činnosti na globálním oteplování. Klaus včera rovněž uvedl, že považuje za „zcela klíčovou“ spolupráci Akademie věd a vysokých škol.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
LOGISTIKA IMPORT/EXPORT (27-31.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 27 000 - 30 700 Kč