Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Novým rektorem Mendelovy univerzity v Brně bude Jan Mareš z agronomické fakulty

Jan Mareš profesor z Mendelovy univerzity v Brně. foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Novým rektorem Mendelovy univerzity v Brně bude šedesátiletý Jan Mareš, dosavadní děkan agronomické fakulty. Dnes jej zvolil akademický senát. Předešlá rektorka Danuše Nerudová funkci neobhajovala, její zvolený nástupce Vojtěch Adam rezignoval kvůli pochybnostem o některých publikovaných článcích, a to ještě předtím, než se mohl ujmout funkce. Volba se tak musela opakovat.
  17:52

Zatím univerzitu vede Robert Plaga, kterého dočasným zastupováním pověřil ministr školství.

Ve volbě kandidovali také prorektorka pro internacionalizaci a vnější vztahy Martina Lichovníková a prorektor pro strategii, rozvoj a účelovou činnost Martin Klimánek.

Funkční období je čtyřleté. Začíná datem, kdy se nový rektor po jmenování prezidentem ujme funkce.

„Odborné zaměření naší univerzity reaguje na několik aktuálních výzev, které před námi jsou, zejména zajištění dostatku kvalitních a bezpečných potravin, od jejich produkce a zpracování až po ekonomický dopad,“ uvedl dnes Mareš. Z dalších výzev a témat zmínil hospodaření v krajině, cirkulární hospodářství, využívání obnovitelných zdrojů nebo rozvoj regionů.

„Mendelova univerzita je schopna v podstatě dávat odpovědi na všechny strategické otázky v rozvoji lidstva, od surovin pro stavební, nábytkářskou a energetickou výrobu z dřevní hmoty, přes lesnictví a tvorbu krajiny, od buňky po bezpečné potraviny. To vše umíme fyzicky provést i ekonomicky vyhodnotit pro optimální provozní nasazení,“ uvedl budoucí rektor.

Jako nový rektor bude muset reagovat i na situaci způsobenou jeho předchůdcem Vojtěchem Adamem, u jehož výzkumů se objevila pochybení. 

„Jsme po kontrole komise z Ceitecu VUT, která tady strávila dva dny, setkala se se všemi studenty a pracovníky a porovnávala zaznamenávání výsledkových hodnocení. Čekáme na její zprávu a podle toho se zařídíme, nicméně některé mechanismy už byly nastaveny tak, abychom zabránili případnému opakování těchto problémů. Je to minulost, která nás dohnala,“ dodal Mareš.

Mareš vystudoval rybářskou školu ve Vodňanech a v roce 1985 absolvoval specializaci rybářství na tehdejší Vysoké škole zemědělské v Brně. Zabývá se technologií chovu ryb v různých produkčních systémech, výživou a krmením ryb, kvalitou rybího masa nebo mimo-produkčními funkcemi rybníků.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?
VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?

Rok se s rokem sešel a vy znovu můžete rodinné výlety využít k velké hře na eMiminu. Pravidla hry jsou tentokrát ještě jednodušší. O co hrajeme? O...

Mohlo by vás zajímat