Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Česko

NOVÝ ROUŠKOVÝ MANUÁL: Povinnost mít ústenku platí pro chodby činžáků i restaurace. Existují ale výjimky

Hlavní nádraží v Praze. foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Byznys s ústenkami pokvete, od čtvrtka patří k zákonnému bontonu mít zakrytou spodní půli tváře po vstupu do vnitřků staveb a vozů hromadné dopravy v celé České republice. Základem je nařízení, že schovat nos a ústa člověk musí ve všech interiérech, které nejsou jeho domovem či autem, ale existuje řada výjimek.
  5:00

Vezměme to modelově:

Jsem v práci

Obecně jsou roušky na pracovišti povinné, ale pokud jde o stabilní kolektiv, který denně dělá na stejném místě a jednotlivci od sebe mohou držet distanc aspoň dvou metrů, pak mohou ústa zůstat holá. Omluvenku mají i pracovníci, kteří by se mohli zalknout teplem, kupříkladu skláři.

Jsem ve škole

Ve třídách se ústenky nosit nemusí, nařízení se vztahuje jen na společné prostory, jako jsou chodby, toalety, šatny či jídelna. Tuto výjimku mají vzdělávací stupně od základního po univerzity, generální pardon patří mateřinkám, dětským skupinám, výchovným ústavům a speciálním školám pro lidi s poruchami. Tam se nemusejí zahalit děti ani ti, kdo se o ně starají.

Roušky budou povinné ve vnitřních prostorech po celém Česku. Pro školy a kanceláře platí zvláštní pravidla

Jím a piju mimo domov

Zákazníci restaurací, hospod, bister a barů mohou odložit roušku, když konzumují – tedy u stolu. Půjdou-li platit, na toaletu, při příchodu a odchodu, je třeba zakrýt zdroje šíření kapének. Personál musí mít obličejovou garderobu celou dobu. Analogicky to platí ve vlaku a v autobuse. Praha má jednu hospodskou restrikci navíc: všechny podniky jsou od půlnoci do šesti ráno zavřené.

Slavím soukromě

Záleží na tom, kde. Zakrývací nařízení se nevztahuje na „bydliště nebo místo ubytování“, tím druhým se míní internáty či hotelové pokoje. Na večírcích v obýváku si účastníci roušky těžko nasadí, byť nebudou všichni ve svém bydlišti, a při akcích v pronajaté hospodě či salonku se to má opět jako v hospodě: pokrmy s nápoji omlouvají. Nasadit ochranu dýchadel si lidé musí i na chodbách a ve společných prostorách činžovních, panelových a dalších bytových domů. Odložit je lze až za dveřmi své domácnosti.

Sportuju

Amatérští i profesionální sportovci se pohybují prostoústí, když zrovna absolvují cvičení, trénink, soutěž či zápas. V bazénech, plaveckých i lázeňských, totéž.

Vyřizuju pochůzky, nakupuju

Obchody, úřady, pošta, provozovny řemeslníků i již příslovečné kadeřnice, to vše splňuje definici vnitřního prostoru stavby a být tam bez roušky je zapovězeno. Služby se mezi výjimkami v mimořádném opatření nevyskytují.

Televizní moderátoři či lidé v restauracích při jídle a pití. Přečtěte si, jaké jsou výjimky pro nošení roušek

Jedu veřejnou dopravou

Roušku musejí mít cestující v autobusech, trolejbusech, podzemce i ve vlacích, městských i meziměstských. Jen řidič nemusí, je-li vůz uspořádán tak, že nejsou v bezprostředním kontaktu s pasažéry.

Jsem u lékaře

Povinnost zakrýt si dýchadla platí ve zdravotnických zařízeních už déle a nemění se, ať jde o lékárnu, nemocnici, čekárnu. Pardon mají pacienti, již dlí v nemocnici na lůžku, klienti pobytových sociálních služeb a ošetřující i ošetřovaný, vyžaduje-li to úkon, třeba u zubaře.

Mám svatbu

Během obřadu netřeba rouškovat snoubence, ceremoniáře ani hosty slavnostního okamžiku, stejné je to u registrovaného partnerství. Holé tváře se smějí vyskytovat ještě při fotografování a pro samotnou hostinu platí pravidla stejná jako v restauraci: když se jí a pije, ústa mohou být bez roušky.

Jdu za kulturou

Divadlo, kino nebo koncertní síň jsou interiérem stavby, diváci se musejí orouškovat. Interpreti ne, při výkonu autorského díla nebo moderování zahalení netřeba.

Generální pardon

Ministerský edikt udělil dětem do dvou let a osobám s psychickou poruchou. Roušku nemusí mít ani aktéři soudního přelíčení.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!