Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový šéf ODS na Vysočině kritizuje Topolánkovo vedení

Česko

  14:48
JIHLAVA - Šéfem vysočinské ODS se stal europoslanec a předseda žďárského oblastního sdružení Ivo Strejček. Ve volbách na regionálním sněmu dnes získal 54 hlasů. V křesle vystřídal někdejšího hejtmana Miloše Vystrčila. Protikandidáta, jímž byl poslanec Vladimír Hink, podpořilo 23 delegátů. Dnes to řekl manažer Erich Janderka. ODS má na Vysočině zhruba tisícovku členů, nejvíce na Žďársku.

Europoslanec Ivo Strejček foto: ČTK

Na sněmu, na který přijeli i předseda Mirek Topolánek a místopředseda Petr Gandalovič, se debatuje hlavně o nadcházejícím kongresu ODS. Usnesení k němu sněm dosud žádné nepřijal.

Na vrcholné jednání pojedou Vysočinu zastupovat jak europoslanec a předseda Strejček, tak poslankyně Miroslava Němcová, která už dříve připustila možnost své kandidatury na šéfa strany.

Oba podle delegátů podrobili Topolánka a situaci v ODS ostré kritice.

Gandalovič byl v proslovu skeptický k možnosti, že by regiony daly dostatečnou podporu tomu, aby se na kongresu, plánovanému jako nevolební, nakonec přece jen hlasovalo o vedení strany. Dnešní vydání Lidových novin ale spekuluje o tom, že odstranění Topolánka je stále ve hře.

Může se stát, že delegáti přijmou bod s hlasováním o důvěře předsedovi strany, uvedl list. Topolánek však již dříve prohlásil, že by už samotné hlasování považoval za vyjádření nedůvěry a o funkci předsedy by neusiloval.

Topolánek nám volby nevyhraje

Topolánek uvedl, že bude za potvrzení svého mandátu na nadcházejícím kongresu ODS považovat schválení střednědobé vize strany, kterou chystá jeho programový tým. Kongres by podle něj měl být demonstrací předvolební jednoty a neměl by v žádném případě měnit vedení. Není k tomu podle něj důvod mimo jiné proto, že ODS s lídry, které si vybrala loni, ještě žádné volby neprohrála.

Novou volbu vedení strany žádá třeba jihočeská ODS a některá oblastní sdružení. Podle jednoho z hlavních Topolánkových rivalů, pražského primátora a nově potvrzeného šéfa pražské ODS Pavla Béma, by si měl Topolánek své postavení v čele strany nechat potvrdit v tajné volbě.

Topolánkovi kritici se obávají, že současný lídr straně k volebnímu vítězství příští rok nepomůže, a vyzývají ho proto, aby si na kongresu nechal obnovit svůj mandát.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat