130 let

Nový stadion Baníku? Do roku 2013

Česko

Zatím existuje jenom na papíře, ale už za tři roky by mohl být nový stadion Baníku Ostrava největší fotbalovou arénou v Česku. Projekt zatím brzdí nevyjasněný způsob financování stavby za 1,25 miliardy korun.

OSTRAVA První místo v republice, které by mohlo hostit zápasy finále evropských pohárových soutěží. Kromě toho i další stadion, kde by mohla nastupovat česká reprezentace, a ligová utkání by na něm hrál Baník Ostrava.

To jsou propozice pro nový ostravský stadion. Fanoušci by ho měli poprvé navštívit v roce 2013. Za aktuální situace by se stal nejmodernějším stánkem v zemi.

Takový je plán primátora města Petra Kajnara. Jaká bude realita?

Projekt výstavby moderního fotbalového stadionu v Ostravě žije už několik let. Teprve v posledních měsících však nabral konkrétní kontury včetně výběru přesné lokality. Jisté je, že aréna s kapacitou zhruba 30 tisíc diváků by měla vyrůst v okrajové části Svinov. Na jeho tribuny by se vešlo o devět tisíc příznivců víc než do pražského Edenu, který je dnes největším stadionem v Česku.

„Byl by to první stadion kategorie Elite u nás a zkulturnění prostředí na fotbalových stadionech je jednou z priorit nového vedení svazu,“ prohlásil šéf Českomoravského fotbalového svazu Ivan Hašek.

Někteří obyvatelé sousedního obvodu Polanky v minulosti proti výstavbě protestovali a zaslali na magistrát petici. Obávali se zvýšeného hluku i řádění fotbalových fanoušků. Poukazovali také na možné zhoršení kvality bydlení. Názor vedení města se ale nezměnilo.

Dosloužil by tak současný stadion na Bazalech, kde se ligový fotbal hraje už víc než padesát let. Už v této sezoně tam ale Baník doplácí na fakt, že na poddolovaném hřišti není možné instalovat vyhřívaný trávník.

Lepší je stavět na zelené louce Realizace nástupnické arény je přes včerejší prohlášení stále v plenkách. Město má jasno pouze v tom, že místo nákladné a finančně nevýhodné přestavby areálu Městského stadionu ve Vítkovicích upřednostnilo stavbu na zelené louce.

Řeší se hlavně způsob financování.„V úvahu přichází celá řada metod. Včetně těch, že stadion postaví Ostrava ze svých investičních prostředků, až po variantu, že si město na stadion půjčí nebo vypíše koncesi na stavbu a provozování stadionu. Ve hře je řada možností,“ naznačil primátor Kajnar.

Podle nejnovějších studií se radní přiklánějí k financování formou design build, což je realizace pro klienta na klíč. Celosvětová ekonomická krize by prý plán neměla ohrozit, i když ji město pocítilo v poklesu zájmu investorů, kteří do projektu chtěli vstoupit. „Zvažujeme každou korunu. Ale není to předmětem pochyb,“ upozornil Kajnar. Náklady na stavbu stadionu se nyní odhadují na 1,25 miliardy korun.

Role fotbalového svazu nebude spočívat ve shánění potřebných financí. „Svaz nemá prostředky, aby podporoval výstavbu stadionů. Můžeme pomoci tím, že v případě splnění určitých parametrů dokážeme garantovat zápasy národního mužstva,“ řekl Hašek.

***

Další projekty českých stadionů

Plány

Stadion v Brně Výstavba nového areálu na místě zchátralého stadionu za Lužánkami nabírá zpoždění. Začít stavět se mělo loni, ale z plánů zatím sešlo kvůli chybějícím financím. Loni v květnu kvůli tomu fanoušci uspořádali demonstraci ve městě. Národní stadion v Praze V období ekonomické krize již zřejmě mrtvý projekt, který rozjel bývalý místopředseda svazu Vlastimil Košťál. Plány na výstavbu v Letňanech i přestavby sparťanského stadionu na Letné postupně zkrachovaly.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás