23. listopadu 2014 19:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nový tendr spojený s Pandury nás diskriminuje, stěžují si zájemci

Kolový obrněný transportér Pandur II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolový obrněný transportér Pandur II | foto: Lidové noviny

PRAHA Dva zájemci o zakázku ministerstva obrany na vyprošťovací vozidla pro obrněné transportéry Pandur si stěžují u antimonopolního úřadu. Tendr za 191 milionů korun podle nich diskriminuje uchazeče. Mezi podmínky totiž patří i to, že vyprošťovací zařízení bude instalováno výhradně na podvozku Tatra 815-7-V 8x8.

Tendr, do kterého se přihlásilo osm firem, je zjevně ušit na míru kopřivnické automobilce. Ve svém pondělním vydání to píše týdeník Euro. „Už obecný název požadovaného zboží diskriminuje uchazeče, kteří by chtěli nabídnout vyprošťovací vozidlo na jiném podvozku, nežli je Tatra 815,“ řekl týdeníku Karel Jordák ze společnosti MPI, která se kvůli tendru obrátila na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Zakázka je podle něj navíc předražená.

„Požadavek si stanovila armáda“

Ministerstvo obrany podle Eura tvrdí, že se pomocí zadávacích podmínek snaží zabránit roztříštění logistického zázemí, kterým armáda disponuje. Tatrovek má zdaleka nejvíce, navíc s podporou českého výrobce. Požadavek na těžký podvozek typu Tatra 815 si pak podle ministerského mluvčího Petra Sýkory stanovila přímo armáda.

Týdeník dále uvedl, že se ministerstvo podle neoficiálních informací chystá bez výběrového řízení nakoupit další vozy Tatra. Původní cena pěti dílenských vozidel, určených také jako technická podpora strojů Pandur, byla odhadnuta na 163 milionů korun. Vojenský technický ústav je podle zdrojů Eura má armádě prodat za 175 milionů.

K TÉMATU:

Nákupy obrněných transportérů Pandur provázely od počátku korupční skandály. Od původního plánu pořídit Česku kolem dvou stovek strojů muselo ministerstvo ustoupit. Současných 107 pandurů české armádě dodal za 14,4 miliardy rakouský Steyr, který je součástí americké skupiny General Dynamics. I tento nákup se však podezření z korupce nevyhnul. Nyní ho řeší soud.

Lidovky.cz, ČTK