Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový zákoník v praxi: za loupežnou vraždu seniorky 25 let

Česko

  12:31aktualizováno  12:36
ZLÍN - Krajský soud ve Zlíně dnes uložil muži z Uherského Ostrohu na Slovácku výjimečný trest 25 let vězení za loupežnou vraždu devětasedmdesátileté ženy. Podle obžaloby devětatřicetiletý muž ženu napadl v únoru v jejím rodinném domě v Uherském Ostrohu a po činu následně stavení zapálil. Obžalovanému hrozilo 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest.

Hlavní líčení ve věci devětatřicetiletého muže obžalovaného z únorové vraždy seniorky v Uherském Ostrohu na Slovácku se konalo 16. srpna u zlínské pobočky Krajského soudu Brno foto: ČTK

Případ je ve Zlínském kraji první vraždou, která je souzena podle od ledna platného trestního zákoníku.

Událost se stala v noci ze 4. na 5. února. Podle státního zástupce Romana Kafky vnikl muž do domu seniorky s úmyslem krást. Žena se zatím doma dívala na televizi, když pachatele přistihla při prohledávání domku.

Podle Kafky ji pak útočník ze strachu, že ho udá, napadl a udusil. Z kuchyně a obývacího pokoje si pak údajně odnesl zhruba 100 000 korun. Podle policie poté v domě proto, aby zakryl stopy, založil rozsáhlý požár tak, že na elektrický přímotop naházel šaty a další věci poškozené.

Požárem způsobené škody na domě byly vyčísleny na více než 1,5 milionu korun. Ukradené peníze muž, který se policistům k trestnému činu doznal, podle státního zástupce prohrál na výherních automatech.

Krajský soud muže kromě vraždy uznal vinným také z porušování domovní svobody a poškození cizí věci. Nezaměstnaného muže k dnes k soudu přivezla eskorta z olomoucké vazební věznice. V minulosti byl již sedmkrát soudně trestán. Kromě krádeží například i za ublížení na zdraví tříletého dítěte.

Zabil a okradl vlastní babičku

Událost z Uherského Ostrohu je v poslední době již třetí loupežnou vraždou na starších osobách ve Zlínském kraji. Loni v říjnu připravil osmadvacetiletý muž v obci Březůvky na Zlínsku o život svou babičku.

Soud mu za to v březnu pravomocně uložil 18,5 roku vězení. Loni v listopadu se stal obětí loupežné vraždy dvaaosmdesátiletý senior, jehož tělo bylo nalezeno v rodinném domě v obci Mistřice na Slovácku. Z činu se u soudu zpovídají tři muži.

Autoři: ,

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat