2. června 2012 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nový žalobce v kauze Rath: do vězení dostal ministra Svobodu

Petr Jirát na archivním snímku z roku 2003 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Jirát na archivním snímku z roku 2003 | foto: ČTK

PRAHA Kauza kolem Davida Ratha se z Ústí přesouvá do středních Čech. To znamená, že se mění i žalobci. Místo Lenky Bradáčové případ v pátek přebral Petr Jirát ze středočeského zastupitelství. Jaké úspěchy už má na svém kontě?

"Korupce je rakovinou tohoto státu a je potřeba proti tomu bojovat," prohlásil Jirát před pár dny v závěrečné řeči při soudu s bývalým kolínským místostarostou Romanem Pekárkem (ODS).

Následně soud Pekárka poslal na šest let za mříže. Podle obžaloby, kterou Jirát vedl, si řekl o milionový úplatek za výhodnější prodej městských pozemků. Podobných úspěchů má už tento státní zástupce na svém kontě více. 

K TÉMATU:

Jirát je také například oním žalobcem, který dostal za mříže prvního člena vlády po roce 1989 - sociálnědemokratického ministra financí Ivo Svobodu. Soud ho v roce 2005 poslal spolu s jeho společnicí na pět let do vězení za to, že vytunelovali přes pět milionů korun z podniku na výrobu kočárků Liberta. Svoboda byl podmínečně propuštěn o tři roky později.

Jirát se podílel i na znovuotevření korupční kauzy biolíh v roce 2008, ve které šlo o uplácení kvůli přimíchávání biolihu do paliv. Nitky tehdy vedly k představitelům státní správy.

Z Ústí do Prahy

O přesun spisů týkajících se kauzy Rath na Krajské státní zastupitelství v Praze, kde působí i středočeští žalobci, se rozhodlo v pátek. Podle Bradáčové se ukázalo, že nejzávažnější skutek stal ve středočeské obci Rudná (kde byl zadržen Rath se sedmi miliony v tašce), proto je přesun na místě.

ČTĚTE VÍCE:

Zastupitelství se nyní chystá prošetřit postup policie a udělá také prověrku vyšetřovacího spisu. V brzké době chce také rozhodnout o stížnostech podaných oprávněnými osobami proti usnesením o zahájení trestního stíhání.

ČASOVÁ OSA

spaŠárka Pálková

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz