Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Novým ministrem vnitra má být Jan Kubice, John zůstane

Jan Kubice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Kubice | foto: ČTK

PRAHA Ministrem vnitra by se podle noční dohody koaličních lídrů K12 měl stát bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice. Radek John bude zastávat funkci vicepremiéra pro boj s korupcí.

Šéfem resortu školství zůstane véčkař Josef Dobeš spojený v minulosti s bezpečnostní agenturou ABL. Z vlády tak opravdu odejde zatím jen bývalý šéf agentury Vít Bárta, ministerstvo dopravy ale zůstane véčkařům, povede ho dosavadní Bártův náměstek Radek Šmerda. V minulosti se spekulovalo, že by jeho nástupcem měl být poslanec Petr Skokan.

Další změny
Nečas novinářům řekl, že nynější změny nejsou poslední. Další hodlá uskutečnit do konce června, kdy obnovená vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry. Hlasování spojí s "klíčovými reformními zákony". "Do té doby budou provedeny další personální změny ve vládě vycházející z hodnocení jednotlivých ministrů, jejich přínosu pro vládu, kvality práce ale také toho, co vládě z hlediska veřejného mínění přinášejí, nebo nepřinášejí," uvedl Nečas.


Nečas odmítl upřesnit, který z ministrů by ještě měl odejít. Setrvání kritizovaného Dobeše v křesle ministra školství premiér vysvětloval nutností zdárně dokončit přípravu státních maturit i "politickým kompromisem". "Dohodli jsme společnou pozici ODS a TOP 09 a na základě této pozice vezmu zpět odvolání pana ministra Dobeše," konstatoval.

Radek John a Petr Nečas a po jednání

Takové jsou výsledky téměř šestihodinového jednání K12 v Kramářově vile. I někteří z účastníků schůzky se ale domnívají, že ani tato dohoda nemusí být definitivní. "Myslím, že to je jen oddalování celého problému. Těžko říct, zda na to přistoupí členové všech zúčastněných stran," řekl LN po půlnoci jeden z koaličních lídrů.

Čtěte také

Návrhy na obsazení vnitra drželi představitelé všech tří stran v tajnosti. Přesto se už před schůzkou některá jména objevila. Poslanec Věcí veřejných Petr Skokan vpodvečer v Radiožurnálu jmenoval například bývalého ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho nebo současného šéfa bezpečnosti prezidentské kanceláře Radima Bureše.

Přehledná infografika

Zatímco o Kubicem se včera hovořilo jako o "koni" Věcí veřejných, Bureš byl "připisován" občanským demokratům. Do oběhu se dostalo i jméno exministra a donedávna socialistického poslance Martina Peciny, to se ale zdálo být spíš jen "vypuštěným balonkem" bez reálnějšího základu. "Kubice už není varianta," psal ještě krátce po dvaadvacáté hodině LN jeden z účastníků schůzky.

Kdo je Jan Kubice

Vizitka možného kandidáta na nového ministra vnitra Jana Kubiceho (57), někdejšího šéfa policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ):

Datum narození: 3. října 1953

Současná činnost: spoluvlastník soukromé firmy zabývající se bezpečnostním poradenstvím SUB S.A., s.r.o., od roku 2008.

Praxe před rokem 1989: po střední škole pracoval jako mistr v podniku Vodní stavby, později byl vedoucím zásobování.

Politické či občanské aktivity: před rokem 1989 měl blízko k disidentskému hnutí, pohyboval se v evangelických kruzích, dobře se znal s evangelickým duchovním a pozdějším poslancem za Unii svobody Svatoplukem Karáskem.

Působení u Policie ČR: k policii nastoupil po roce 1989; v letech 1991 až 1992 byl ředitelem Služby na ochranu objektů zvláštního významu tehdejšího Federálního policejního sboru, která se zabývala například ochranou jaderných elektráren; v letech 1993 až 1994 řídil Ochrannou službu Policie ČR, která zabezpečuje ochranu vysokých ústavních činitelů; od ledna do prosince 1994 byl ředitelem útvaru operativní dokumentace kriminální policie; od ledna 1995 do prosince 2007 stál v čele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který se zabývá především vyšetřováním násilné trestné činnosti organizovaného charakteru; od policie odešel počátkem roku 2008 po neshodách s tehdejším ministrem vnitra Ivanem Langrem (ODS) a vedením policie; u policie dosáhl hodnosti plukovníka.

Ostatní: - V květnu 2006, čtyři dny před volbami do Poslanecké sněmovny, jako šéf ÚOOZ předal Kubice členům sněmovního branného a bezpečnostního výboru zprávu, v níž uvedl, že organizovaný zločin přerostl do státní správy a že někteří politici z ČSSD se snaží zmařit vyšetřování některých případů.

Zmínil se mimo jiné o vraždě kontroverzního podnikatele Františka Mrázka či údajné korupční kauze biolíh. Část utajovaného dokumentu poté unikla do médií. Podle ČSSD byla zpráva nepravdivá a poškodila její dobrou pověst.

Kubiceho proto žalovala sociální demokracie i její bývalý předseda Jiří Paroubek. Soud Paroubkovu žalobu zamítl, strana ji později stáhla.

- Letos v lednu v jedné z debat o odhalování a vyšetřování korupce Kubice uvedl, že vždy když ÚOOZ v minulosti vyšetřoval případ, v němž figurovali politici, přišla změna dozorového státního zástupce. Zároveň připustil, že mohlo jít o výsledek snahy politiků ovlivnit vyšetřování kauz.

, , ,

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...