1. července 2013 18:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Martin Holcát přijal Rusnokovu nabídku. Bude ministrem zdravotnictví

Náměstek ředitele Fakultní nemocnice Motol a bývalý náměstek ministra zdravotnictví Martin Holcát. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náměstek ředitele Fakultní nemocnice Motol a bývalý náměstek ministra zdravotnictví Martin Holcát. | foto: ČTK

PRAHA Novým ministrem zdravotnictví by měl být Martin Holcát, náměstek pro léčebně preventivní péči ve Fakultní nemocnici Motol. Nabídku na ministerský post dostal Holcát od premiéra Jiřího Rusnoka ve čtvrtek.

Dnes Holcát serveru IHNED.cz potvrdil, že nabídku přijal. Na ministerstvu zdravotnictví Holcát působil v minulosti jako první náměstek.

"Ve zdravotnictví se pohybuji od roku 1996, zkušenosti mám a myslím, že je potřeba nějakým způsobem pokračovat dál," řekl serveru Holcát. V čele ministerstva zdravotnictví by vystřídal Leoše Hegera (TOP 09).

Sestavování Rusnokova kabinetu

Nabídku stát se členem Rusnokovy vlády tak zatím přijalo osm premiérem oslovených lidí. Vznikající kabinet zřejmě bude mít 15 místo současných 17 členů, vyplynulo z nedělního Rusnokova vyjádření.

Holcát se jako lékař specializuje na obor ušní-nosní-krční a je uznávaným manažerem. V roce 1997 ho po úspěšném konkurzu jmenoval ředitelem Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) tehdejší ministr Jan Stráský. V březnu 1999 si ho vybral za náměstka tehdejší ministr Ivan David, po Davidově rezignaci na konci roku 1999 jako první náměstek řídil běžnou agendu ministerstva.

Na post ředitele VFN se vrátil v roce 2000, dokud ho v listopadu 2003 neodvolala tehdejší ministryně Marie Součková. Holcát se postavil proti jejímu plánu zrušit ve VFN dětskou kliniku. V prosinci 2006 se stal statutárním zástupcem ředitele Fakultní nemocnice Motol, v této nemocnici působí doposud.

Lidovky.cz, ČTK