Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Novým náčelníkem generálního štábu bude Aleš Opata, velel v Afghánistánu

Aleš Opata | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aleš Opata | foto: ČTK

PRAHA Novým náčelníkem generálního štábu bude Aleš Opata, oznámila ve čtvrtek ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO). Opata dosud zastával funkci zástupce náčelníka generálního štábu. Do funkce by měl nastoupit 1. května. Návrh na odvolání nynějšího náčelníka Josefa Bečváře předloží Šlechtová vládě příští čtvrtek. Prvním úkolem nového náčelníka generálního štábu bude reorganizace velení české armády, dodala ministryně.

Ministryně navrhne, aby Bečvář skončil ve funkci k 30. dubnu. Bečvář situaci ve čtvrtek nechtěl komentovat. Měl by se setkat ještě s prezidentem Milošem Zemanem. Kdy by se schůzka měla konat, generální štáb neupřesnil. Ke svému nástupu do funkce se nevyjádřil ani Opata. Podle zástupců štábu je tento týden na dlouhodobě plánované rehabilitaci.

Šlechtová chce s novým náčelníkem řešit také vyzbrojení armády. „Budu se s ním bavit o velkých akvizicích, které armáda bude potřebovat,“ uvedla. Ministryně očekává, že Opata zajistí, aby armáda měla jednotné požadavky ohledně vybavení.

„Jde o to, aby se generální štáb choval jako tým, abych tam neměla rozpolcené generály, kteří se mezi sebou dohadují,“ řekla. „Je pro mě nepřijatelné, aby mi jeden generál říkal něco a za týden další generál úplně něco jiného,“ dodala.

Muž s respektem u vojáků

Návrh na jmenování Opaty Šlechtová předem projednala s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) i prezidentem Milošem Zemanem. Prezidentovi záměr sdělila na schůzce ve středu, Zeman byl s výběrem spokojen, uvedla. Výběr nástupce Bečváře konzultovala i s odbornou veřejností a vojskem. Opata má podle ní u vojáků velký respekt, což pro ni bylo při rozhodování důležité. Jako argument pro volbu Opaty uvedla Šlechtová také jeho velitelské angažmá na zahraničních misích v Kosovu nebo v Afghánistánu.

Příští týden ve čtvrtek Šlechtová předloží kabinetu v demisi návrh, který bude obsahovat požadavek na odvolání Bečváře a jmenování jeho nástupce Opaty. Po projednání vládou ministryně návrh představí obrannému výboru Sněmovny. „Je mi ukládáno ho projednat, není povinností, aby byl schválen,“ dodala Šlechtová. Dnes se chce ve Sněmovně sejít s předsedkyní výboru Janou Černochovou (ODS), aby domluvily termín projednání. „Je to urgentní vzhledem k tomu, že nový náčelník generálního štábu by měl nastoupit prvního května,“ řekla.

Bečvářovi vypršelo funkční období loni v létě. Předchůdce Šlechtové Martin Stropnický (ANO) mu jeho závazek prodloužil. Šlechtová uvedla, že novou žádost o prodloužení Bečvářova působení odmítla i kvůli tomu, že Bečvář dosáhl důchodového věku. „Prodlužování závazku napodruhé není dobré ani jako signál pro vojáky,“ řekla Šlechtová. „Pana armádního generála Bečváře maximálně respektuji, ale každý se musíme smířit s tím, co už jsme udělali,“ dodala.

Ministryně novinářům řekla, že po nástupu Opaty očekává i omlazení velitelské struktury armády. „Chci vytáhnout mladší generaci do řízení a velení Armády České republiky,“ uvedla. „Chceme obměnit celé vedení a řízení, bude to opravdu enormní krok,“ doplnila. Změny podle ní jdou v ruku v ruce s reorganizací armády podle standardů NATO, která by měla být hotová v roce 2019.

Kdo je Aleš Opata?

Nový náčelník GŠ Aleš Opata se narodil 9. září 1964 v Hranicích. Vystudoval Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově, obor teorie řízení a použití bojových jednotek. Působil také na Vysoké škole velení a štábu námořní pěchoty v americké Virginii či na Královské akademii obranných studií v Londýně ve Velké Británii.

Svou profesní kariéru začal v roce 1987 u 4. tankové divize v Jihlavě, kde se postupně vypracoval na velitele tankového praporu v rámci jednotek tankového pluku. V 90. letech přešel ke 4. brigádě rychlého nasazení v Havlíčkově Brodě, kde vykonával funkce důstojníka skupiny výcviku mechanizovaného vojska, důstojníka skupiny padákové a výsadkové přípravy a důstojníka výsadkové přípravy. V roce 1998 se stal zástupcem velitele 43. výsadkového mechanizovaného praporu v Chrudimi, o rok později (až do roku 2003) byl jeho velitelem. Mezi lety 2004 až 2008 velel 4. brigádě rychlého nasazení v Žatci. Od roku 2009 působí na ministerstvu obrany, nejprve jako ředitel Sekce rozvoje druhů sil, poté jako zástupce náčelníka GŠ. V letech 2014 až 2017 byl národním vojenským představitelem Česka na strategickém velitelství NATO SHAPE v belgickém Monsu. Od srpna 2017 pak byl znovu na pozici zástupce náčelníka GŠ. Letos v březnu ministryně obrany Karla Šlechtová oznámila, že Opata stane od května náčelníkem GŠ, nahradí Josefa Bečváře.

Během své kariéry se Opata účastnil misí v někdejší Jugoslávii nebo Bosně a Hercegovině. Mezi lety 2002 a 2003 velel skupině Joint Implementation Commision na velitelství Britské brigády střed a kontingentu české armády při operaci KFOR na území dnešního Kosova. V roce 2007 byl velitelem kontingentu AČR při operaci ISAF v Afghánistánu.


Loni v říjnu byl jmenován do hodnosti generálporučíka. Je držitelem dvou francouzských státních vyznamenání, několika českých čestných ocenění a medailí NATO.

Zdroj: Ministerstvo obrany

Nový náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Nový náčelník generálního štábu Aleš Opata.

,
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily
OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily

Český startup Snuggs na jaře minulého roku uvedl na trh menstruační kalhotky. Nyní přichází hned s několika novinkami. S kalhotkami pro silnou menstruaci, novou antibakteriální ochranou funkční vrstvy, dále modelem s vysokým pasem, před týdnem expandoval na Slovensko a bude následovat Německo.