Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Elitního detektiva a Šlachtova druhého muže nahradí Mikuláš

Česko

  8:15
PRAHA - Druhým mužem protimafiánského útvaru se stal od 1. února Karel Mikuláš. Před nástupem na místo náměstka působil jako vedoucí expozitury v Plzni a ve funkci nahradil detektiva Ivana Černíka, který odešel do Státní tiskárny cenin.

Robert Šlachta, ředitel protimafiánského policejního útvaru foto: MAFRA - Michal Sváček

Šéf protimafiánského útvaru (ÚOOZ) Robert Šlachta má od 1. února nového náměstka. Je jím plukovník Karel Mikuláš (43), který před tím zastával pozici vedoucího expozitury v Plzni. V minulosti působil v Národní protidrogové centrále.

„Karel Mikuláš nastoupil k 1. únoru na funkci náměstka pana ředitele,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí Útvar pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Kontroverzní odchod k Babišovi

Na funkci vypsal protimafiánský útvar výběrové řízení. „Do tohoto řízení se Karel Mikuláš přihlásil sám,“ prozradil Hanták. Nový náměstek musel mít například 5 let praxi na vedoucí pozici a vysokou školu s právním zaměřením.

Mikuláš nahradí elitního detektiva Ivana Černíka, který odešel do Státní tiskárny cenin spadající pod Ministerstvo financí, jemuž šéfuje Andrej Babiš (ANO). „Jsem u policie 24 let a myslím, že mi to stačilo. Je načase se posunout jinam,“ řekl Černík v říjnu 2014 pro MF Dnes. Do té doby zastával osm let pozici náměstka ředitele pro trestní řízení.

Ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) jeho přechod pod ministerstvo Andreje Babiše zneklidnil. „Přijde mi nemožné, abychom si tyto specialisty přetahovali mezi sebou - například mně odcházejí někteří policisté na ministerstvo financí, a odcházejí i proto, že tam mají vyšší plat,“ kritizoval Chovanec.

Elitní policejní útvary se poslední dobou potýkají s odchodem specialistů. Chovanec se je proto rozhodl motivovat zvýšením platu.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...

Mohlo by vás zajímat