21. srpna 2018 17:24, aktualizováno  18:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Novým předsedou Nejvyššího správního soudu bude jeho nynější místopředseda Mazanec

Prezident Mazance jmenuje 18. září 2018 novým předsedou NSS. Soud povede od 1.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Mazance jmenuje 18. září 2018 novým předsedou NSS. Soud povede od 1.... | foto: ČTK

Praha Prezident Miloš Zeman sdělil místopředsedovi Nejvyššího správního soudu (NSS) Michalu Mazancovi, že ho 18. září jmenuje předsedou NSS. Soud Mazanec povede od 1. října. Mazanec to řekl novinářům po úterním setkání se Zemanem na Pražském hradě, informaci následně potvrdil na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Současný předseda NSS Josef Baxa rozhodnutí hlavy státu respektuje, vhodnost výběru Mazance komentovat nechtěl.

Rozhodnutí podléhá kontrasignaci premiéra Andreje Babiše (ANO). Mazanec předpokládá, že Zeman jeho jmenování s předsedou vlády předjednal.

Baxovi vyprší mandát letos v září, ve stejné době končí funkční období i Mazancovi. Mazanec prezidentovi navrhl, kdo by ho mohl na postu místopředsedy vystřídat, jména novinářům sdělit nechtěl. Zeman se podle něj teprve rozhodne.

21.srpna 2018 v 17:32, příspěvek archivován: 21.srpna 2018 v 17:39

Prezident republiky Miloš Zeman dnes přijal na Pražském hradě místopředsedu Nejvyššího správního soudu Michala Mazance. Prezident republiky jmenuje Michala Mazance v úterý dne 18. září 2018 předsedou Nejvyššího správního soudu, a to s účinností od pondělí dne 1. října 2018.

Se Zemanem se Mazanec bavil o tom, jaké jsou problémy správního soudnictví v České republice. Prezidentovi nastínil, s jakými problémy se potýká NSS, tedy například s větším počtem projednávaných věcí nebo s „jistou izolací Nejvyššího správního soudu jako víceméně samostatné soustavy“. Mazanec poznamenal, že v České republice tvoří jednu soustavu NSS se svými třemi desítkami soudců a druhou soustavu obecné soudy, kterých je přes 3000. „Ta nerovnováha dělá problémy i v praxi,“ poznamenal.

Ve funkci bude chtít navázat užší kontakty s krajskými soudy a jejich úseky správního soudnictví, což podle něj bylo kvůli nárůstu počtu kasačních stížností a nedostatku času v minulosti zanedbáno. Spoustu práce vidí v legislativní oblasti, zákon o NSS z roku 2003 podle něj bude třeba novelizovat. Bude se proto chtít sejít s ministrem spravedlnosti Janem Kněžínkem (za ANO). Zásah do zákona bude podle něj potřeba zásadnější než nabízí poslanecká novela, která je nyní v Parlamentu.

Michal Mazanec

Narodil se 17. července 1951. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.

Místopředsedou Nejvyššího správního soudu je od jeho zřízení v lednu 2003. Prezident Václav Havel ho do funkce spolu s předsedou soudu Josefem Baxou jmenoval v prosinci 2002.

V letech 1984 až 1989 byl členem KSČ. Od roku 1993 pořádal v té době jedinou českou sbírku soudních rozhodnutí ve věcech správního soudnictví (tzv. červená sbírka). V letech 2000 až 2001 připravil ve spolupráci s Marií Žiškovou a dalšími soudci nynějšího Nejvyššího správního soudu institucionální, kompetenční a procesní úpravu reformy správního soudnictví, včetně osnovy soudního řádu správního a doprovodných zákonů.

Mazanec bude ve funkci pouze tři roky místo desetiletého funkčního období. 

Mazanec řekl, že koncepce NSS je dána zákonem a on v ní bude pokračovat a plnit ji, stejně jako ji plnil Baxa. Baxa, kterého ve funkci nahradí, podle něj měl charisma.Funkce soudci totiž zaniká koncem roku, ve kterém dosáhl věku 70 let. Mazanec této věkové hranice dosáhne v roce 2021. Novinářům řekl, že koncepční změny musí provádět vláda, a ta má před sebou také tři roky práce. „Musíme se snažit stihnout, co bude možné,“ řekl.

Baxa nechtěl prezidentův výběr hodnotit. „Je to rozhodnutí pana prezidenta a je třeba ho respektovat,“ řekl Baxa. Dodal, že je připravený se svým nástupcem plně spolupracovat, pokud o to bude mít Mazenec zájem.

Letos v červenci Baxa v rozhovoru řekl, že by bylo vhodné, aby prezident vybral adepta, který může funkci vykonávat celých deset let. U Mazance to možné není, soudcovský mandát mu zanikne za tři roky.

Desetileté funkční období předsedy soudu je podle Baxy důležité obecně, a netýká se konkrétní osoby. „Těch deset let je důležitých pro nezávislost soudu a pro to, aby mohl rozpracovat a dokončit své úkoly,“ řekl v úterý Baxa.

Prezident se o Baxově nástupci radil s mnoha lidmi, mimo jiné s členkou svého expertního týmu Marií Benešovou.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz