Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéfem pražské ODS bude Humplík. Porazil Chalupu

Filip Humplík, nový předseda pražské ODS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Filip Humplík, nový předseda pražské ODS | foto: ČTK

PRAHA Novým předsedou pražské ODS se stal Filip Humplík. Porazil místopředsedu ODS Tomáše Chalupu, podle neoficiálních informací o devět hlasů. Rozhodli o tom na čtvrtečním zasedání delegáti regionálního sněmu. Humplíka do funkce navrhoval dosavadní předseda Bohuslav Svoboda. Sněm se bude ještě zabývat nominacemi do celostátního vedení ODS, delegáti také chtějí navrhnout změnu stranických stanov. Řešit naopak nebudou kandidátní listinu do Evropského parlamentu.

Humplík dosud v ODS žádné vysoké funkce nezastával. Je pouze členem oblastního sdružení a místopředsedou místního sdružení v Radlicích. Je spolumajitelem reklamní agentury Kolektor, která připravovala sněmovní volební kampaň pražské ODS. Na kandidátním projevu podle svých slov mluvil o nutnosti ustavení jasné vize, kterou ODS v současné době ztratila.

ČTĚTE TAKÉ:

"Dnešní jednání je skutečně zásadní, protože to je o dalším vývoji ODS. Jsem přesvědčen, že ODS se musí změnit od základu. A to je také důvod, proč jsem se rozhodl pro osobu Filipa Humplíka," řekl před jednáním sněmu Svoboda.

Návrat ke kořenům strany

Humplík chtěl podle svých slov delegáty oslovit především snahou o "zakopání příkopů" a návrat ke kořenům ODS. Řekl také, že bez ohledu na výsledek sněmu by chtěl s Chalupou spolupracovat. Stejně reagoval i Chalupa. Nedovede si ale představit, že by si vzájemně dělali místopředsedy.

Chalupa delegátům řekl, že by chtěl, aby v příštích volbách předsedu pražské ODS volili přímo členové strany. Chtěl by také omezení počtu místopředsedů o jednoho a vytvoření nového orgánu předsedů jednotlivých oblastí, kteří by se pravidelně scházeli. "Volby, které teď přijdou, budou teprve ty nejdůležitější," poznamenal ke komunálním volbám, které se uskuteční příští rok.

Stranické tábory

Pražští občanští demokraté jsou delší dobu rozděleni na dvě části, příznivce a odpůrce Svobody. Humplíkovi spolustraníci vyčítali především to, že příliš neznají jeho názory. Někteří také poukazovali na jeho vystupování v době komunálních voleb v roce 2010, kdy podporoval po uzavření magistrátní koalice mezi ODS a ČSSD opoziční TOP 09. Jeho podporovatelé zdůrazňují, že je novou tváří.

Novým šéfem pražské ODS bude Humplík

Novým šéfem pražské ODS bude Humplík

Naopak stoupenci Chalupy, bývalého ministra životního prostředí a starosty Prahy 6, svého kandidáta podporovali kvůli jeho zkušenostem a jasným názorům.

Protivníci mu vyčítají spojení s minulostí, jeho podporovatelům se přezdívá koalice Key Investments kvůli stamilionům, které Prahy 6, 10 a 13, tedy oblasti stojící za Chalupou, vložily do dluhopisů spravovaných firmou, která skončila v konkurzu.

Sněm se bude dnes také zabývat nominacemi do vedení ODS. Údajně delegáti nominují pouze kandidáty do předsednictva, na post předsedy nikoho ale nenavrhnou. Humplík dal najevo, že by chtěl podpořit Miroslavu Němcovou, Petra Fialu a Svobodu. Příznivci Chalupy by rádi o jménech jednali na dalším sněmu.

Na programu by také měl být návrh na změnu stanov. Údajně by se měl zúžit počet celostranických místopředsedů i počet samotných členů výkonné rady.

Vizitka nového šéfa pražské ODS

*12. ledna 1972

Vzdělání: Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy, obor masová komunikace

Zaměstnání: od roku 1992 pracuje v reklamě (v řídících funkcích prošel agenturami Leo Burnett, Boomerang či Point2Point, od roku 2004 vedl agenturu Clubmark), nyní je spolumajitelem reklamní agentury Konektor a vydává sci-fi časopis XB-1.

Členství ve straně: členem ODS je šest let, je místopředsedou místního sdružení ODS Radlice a členem oblastní rady Prahy 5.

Rodina: podruhé ženatý, čtyři dcery

Ostatní: Agentura Konektor připravovala kampaň pražské ODS v letošních sněmovních volbách.

- Patří k významným sponzorům ODS.

,

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...