15. března 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na NKÚ pracoval devět let. Nyní se může stát prezidentem

Václav Peřich, dlouholetý viceprezident NKÚ. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Peřich, dlouholetý viceprezident NKÚ. | foto: Tomáš KristLidové noviny

PRAHA Václav Peřich zastával téměř deset let funkci viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu. Nyní je prvním horkým kandidátem na uvolněné křeslo šéfa úřadu.

Kdo usedne do křesla prezidenta NKÚ je důležité ze dvou důvodů. Jedním z nich je nízká důvěra veřejnosti v tuto instituci, jak vyplynulo z průzkumu (viz níže). Druhým důvodem je obnovení jeho nezávislosti v době, kdy se hovoří o rozšíření jeho pravomocí.

Politici už proto svádí ostrou bitvu o nového "šéfkontrolora", přestože od chvíle, kdy skandály opředený prezident NKÚ František Dohnal musel toto místo opustit, uběhly teprve tři týdny. Jednání probíhají za zavřenými dveřmi, serveru Lidovky.cz se však podařilo vydolovat první konkrétní jméno kandidáta, který by tuto významnou funkci mohl obsadit.

"Je to dobré jméno," řekl k Peřichovým šancím poslanec Marek Benda (ODS). S Peřichem se zná už z Křesťanské demokratické strany (KDS), která se v roce 1996 spojila s ODS. Více se však o jeho možné kandidatuře nechtěl bavit. "Jednáme s koaličními partnery. O konkrétních jménech zatím mluvit nebudeme," uvedl stručně.

ČTĚTE TAKÉ:

Sám Peřich byl však sdílnější. "Mohu připustit, že moje jméno v souvislosti s úvahami o novém prezidentovi padlo," potvrdil serveru Lidovky.cz. Ve stejné situaci se ocitl už v roce 2003, kdy se hledal nástupce zesnulého prezidenta NKÚ Lubomíra Voleníka. Nyní se situace opakuje. "Je to v celku logické, když jsem devět let pracoval po Voleníkově boku," řekl k úvahám o své kandidatuře.

Troufl bych si na to

O šanci na úspěch ale hovořil s nadhledem. "Posledně trvalo hledání nového šéfa kontrolního úřadu dva roky," připomněl s tím, že i tentokrát zřejmě ještě mnoho jmen padne.

Oproti většině kandidátů však cítí jistou výhodu, a to letité zkušenosti, které s fungováním úřadu má. Kdyby příležitost dostal, devítiletou funkci by přijal. I přes svůj pokročilý věk. "Troufl bych si na to. Samozřejmě, už mám důchodový věk, tak to může znít opovážlivě. Ale nabral jsem v úřadu spoustu zkušeností. A nebylo řečeno, že člověk nemůže opustit funkci tím, že třeba umře," uvedl sedmašedesátiletý Peřich. Pokud by skutečně uspěl, bylo by mu tak na konci funkčního 76 let.

NKÚ věří necelá polovina veřejnosti

Post prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu se uvolnil poté, co Městský soud v Praze Františku Dohnalovi potvrdil podmíněný trest za odmítnutí vydat kontrolnímu orgánu sněmovny podklady umožňující audit hospodaření jeho úřadu.

VÍCE ZDE: Byty, auta, svévole... Připomeňte si 10 Dohnalových hříchů

Právě aféry spjaté s Dohnalem jsou podle agentury STEM zřejmě hlavním důvodem strmého propadu důvěry lidí ke kontrolnímu úřadu. Ta je momentálně nejnižší od roku 1999. V minulých letech dlouho kolísala kolem 70 procent, v říjnu roku 2004 vystoupala až na 75 procent. V aktuálním průzkumu mu však vyjádřilo důvěru jen 49 procent dotázaných.