Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O šedesáti miliardách na léky bude rozhodovat Pavel Březovský

Česko

  14:53
PRAHA - Souboj o to, kdo bude napříště rozhodovat o šedesáti miliardách ročně za léky, je u konce. Odborná komise vybrala nového šéfa Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Bude jím Pavel Březovský, který doposud vedl Koordinační středisko transplantací. O místo mělo zájem devět lidí.

Pavel Březovský foto: MZČR.cz

"Odborná komise vybrala Pavla Březovského," řekl Lidovkám.cz zdroj obeznámený s výsledky konkurzu. Zájem o místo byl podle něj veliký, přihlásilo se dokonce devět lidí. Nový šéf lékového ústavu totiž určuje třeba to, za kolik korun budeme nakupovat léky nebo co za ně zaplatí pojišťovny.

Březovský, který před lety vedl Fakultní nemocnici Motol a v letech 2000 až 2006 působil na ministerstvu zdravotnictví, nechtěl nic doposud komentovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Původního šéfa lékového ústavu Martina Beneše odvolal ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) koncem února. Jako důvod uvedl dlouhodobě rozdílné názory na lékovou politiku a neshody ve stylu práce. "Jako příklad toho, kde jsme nebyli schopni nalézt společný postup, je oblast elektronické preskripce. S tím souvisí úložiště dat, která obsahují citlivé údaje o pacientovi," řekl Heger.

Pavel Březovský

Pavel Březovský absolvoval 2. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1977 působil ve Fakultní nemocnici v Motole. V letech 1996 - 2000 byl náměstek pro léčebně preventivní činnost, v letech 2000 - 2006 ředitel Odboru zdravotní péče Ministerstva zdravotnictví. Nyní vede Koordinační středisko transplantací a sedí v dozorčí radě zprivatizované akciové společnosti Národní Tkáňové Centrum.

Lékový ústav dlouhodobě čelil ostré kritice odborníků také kvůli problémům, které provázejí stanovení cen a úhrad léků. Sporná byla podle Úřadu na ochranu osobních údajů tají mohutná elektronická databanka, do které sbíral lékový ústav sbíral citlivé údaje pacientů z receptů. Podle ochránců dat je shromažďoval protizákonně.

"Ředitele SÚKL považuji za jednoho z klíčových hráčů v systému českého zdravotnictví. Proto jsem se toto místo rozhodl obsadit na základě otevřeného výběrového řízení, přičemž do výběrové komise pozvu zástupce pojišťoven, České lékárnické komory, odborné společnosti i akademické obce," uvedl na konci února na webu ministerstva Leoš Heger. 

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte
Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte

Příběh začátku nového života, který jednou jako dárek můžete věnovat svému dítěti. Každý rok jedna otázka a tři roky odpovědí, ze kterých vznikne...

Mohlo by vás zajímat