Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vrchním žalobcem v Olomouci bude exšéf GIBS Dragoun, jmenoval ho Blažek

  18:13aktualizováno  18:32
Novým vrchním státním zástupcem v Olomouci bude Radim Dragoun, bývalý ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Do funkce ho ve čtvrtek jmenoval ministr spravedlnosti Pavel Blažek, a to s účinností od pondělí 25. září.
Radim Dragoun

Radim Dragoun | foto: Ministerstvo spravedlnosti ČR

Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. Dragouna na místo navrhl nejvyšší státní zástupce Igor Stříž poté, co ho doporučila pětičlenná výběrová komise.

„Jmenování Radima Dragouna vrchním státním zástupcem v Olomouci diskutoval ministr spravedlnosti jak v soustavě státního zastupitelství, tak s odbornou veřejností,“ uvedlo ministerstvo. I na základě výsledků těchto rozhovorů se Blažek rozhodl nominaci vyhovět.

GIBS šéfoval od roku 2018

Dragoun uvedl, že do funkce nastupuje s velkým respektem a pokorou. „Věřím, že se jí zhostím s úspěchem,“ dodal ve vyjádření na účtu Nejvyššího státního zastupitelství na sociální síti X.

Dragoun už jako státní zástupce působil, a to v letech 2007 až 2018, z toho deset let vedl Okresní státní zastupitelství v Lounech. Předtím byl policistou, mimo jiné v protikorupčním útvaru. GIBS šéfoval od roku 2018 do letošního srpna, kdy mu skončilo funkční období.

Výběrová komise u něj vyzdvihla kvalitně zpracovanou koncepci rozvoje olomoucké instituce. Dragoun jí v předloženém dokumentu sdělil, že post olomouckého vrchního státního zástupce by vnímal jako vrchol své profesní dráhy a zároveň jako příležitost zužitkovat své manažerské dovednosti i poznatky z praxe.

Pozice olomouckého vrchního žalobce se uvolnila poté, co po roce ve funkci rezignoval Radim Daňhel. Svůj úmysl oznámil v červnu, skončil na konci července. Stříž vyhlásil na jeho místo výběrové řízení 18. července, tři uchazeči poté předstoupili před komisi 25. srpna.

V komisi zasedli tři členové

Kromě Dragouna to byl dosavadní Daňhelův náměstek pověřený řízením úřadu Radek Bartoš a evropský pověřený žalobce Adam Bašný. Písemný návrh na jmenování Dragouna obdržel Blažek podle ministerstva 6. září, o týden později se s kandidátem setkal.

Ve výběrové komisi zasedli tři členové Nejvyššího státního zastupitelství - Střížův náměstek Přemysl Polák, šéf odboru trestního řízení Roman Hájek a šéf odboru závažné hospodářské kriminality Zdeněk Kasal, dále plzeňská krajská státní zástupkyně Anna Maříková a za ministerstvo spravedlnosti šéfka justiční sekce Klára Cetlová.

V předložené koncepci Dragoun uvedl, že je nutné objektivně posoudit efektivnost poboček olomouckého vrchního státního zastupitelství v Brně a Ostravě.

Na jedné straně je podle něj výhodné centrální řízení všech pracovníků na jednom pracovišti, na druhé straně poukázal na množství kauz projednávaných krajskými soudy v Ostravě či v Brně, kam by museli žalobci dojíždět, i na kapacitu budovy v Olomouci, v níž sídlí i okresní žalobci. Právě pobočky a jejich efektivní řízení zaznívaly jako důvod Daňhelova odchodu.

Autoři: ,

Buďte fit: Vyzkoušejte cvičební program gravido
Buďte fit: Vyzkoušejte cvičební program gravido

Hledáte komplexní lekce cvičení pro těhotné a maminky po porodu? Nebo byste ocenily srozumitelné informace o přípravě na porod a mateřství? Přesně...