Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
20. října 2014 17:54, aktualizováno  19:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Novým šéfem vojenského zpravodajství bude Jan Beroun, shodla se vláda

Jan Beroun | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Beroun | foto: ČTK

PRAHA Vláda se v pondělí podle důvěryhodného zdroje LN shodla, že novým šéfem vojenského zpravodajství bude Jan Beroun. Ten v současnosti působí jako poradce ministra obrany Martina Stropnického a v minulosti zastával funkce náměstka civilní rozvědky.

Křeslo bylo uvolněné více než rok. A to od doby, kdy vypukla aféra Nagygate (VŠE o kauze Nagyová ČTĚTE ZDE). Se stejnou informací přišel také server Aktuálně.cz.

Jan Beroun vystřídá dočasného šéfa Rostislava Pilce, který se do vedení Vojenského zpravodajství dostal poté, co byl Milan Kovanda postaven mimo službu, a to právě kvůli kauze Nagyová.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) chtěl mít původně do konce června hotovou analýzu fungování VZ a na jejím základě vybrat kandidáta na nového ředitele rozvědky. Výběr však prý zpozdilo udělování prověrky právě pro ministrova poradce Berouna, který měl analýzu na starost.

Nepřehlédněte

Jan Beroun doposud působil jako poradce ministra obrany Martina Stropnického. Do státní správy se tehdy vrátil po dvou letech. Předtím vedl speciální policejní útvar, který nasazuje agenty do zločineckých sítí a stará se o ochranu svědků. Později působil jako náměstek civilní rozvědky. Kvůli neshodám s ministrem Ivanem Langerem nakonec skončil jako styčný důstojník rozvědky ve Washingtonu. V roce 2011 podal výpověď.

O jmenování Berouna do čela vojenské rozvědky se spekulovalo už delší dobu. Jeho úkolem bude napravit pověst Vojenského zpravodajství, kterou pošramotila kauza Jany Nagyové. Ta nechala špiony sledovat manželku tehdejšího premiéra Petra Nečase.

PROFIL Jana Berouna

  • Narodil se 12. února 1962. Podle dostupných informací působil od poloviny 80. let u policie, mimo jiné jako šéf kriminalistů v Praze 2.
  • Po listopadu 1989 absolvoval stáž u FBI a u německých a britských bezpečnostních složek. Byl šéfem speciální policejní jednotky takzvaných nelegálů, tedy detektivů pohybujících se v přestrojení mezi zločinci. Později stál u zrodu policejního útvaru na ochranu svědků.
  • V březnu 2002 vyhrál výběrové řízení na místo náměstka policejního prezidenta pro uniformovanou policii. Tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross (ČSSD) však konkurz zrušil.
  • V roce 2004 byl jmenován náměstkem ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). V rámci civilní rozvědky odpovídal za zpravodajství a operativu. Když v roce 2006 odcházel z čela ÚZSI Karel Randák, doporučil Berouna jako svého nástupce. Ředitelem rozvědky se Beroun nestal, místo toho do roku 2011 pracoval jako styčný důstojník ÚZSI ve Washingtonu.
  • Koncem roku 2010 se o něm spekulovalo jako o nástupci Oldřicha Martinů ve funkci policejního prezidenta. Podle tisku se proti Berounově nominaci postavil tehdejší premiér Petr Nečas (ODS), údajně proto, že ho považoval za příliš spjatého se sociální demokracií. Novým policejním prezidentem se v lednu 2011 stal Petr Lessy.
  • Od roku 2011 Beroun řídil českou pobočku americké detektivní agentury Pinkerton. Jednatelem společnosti Pinkerton ČR byl podle obchodního rejstříku od ledna 2012 do letošního června.
  • Začátkem letošního roku se stal poradcem ministra obrany Martina Stropnického (ANO).
, Lidové noviny, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.