Pátek 13. prosince 2024, svátek má Lucie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Středočeský kraj má nového hejtmana. Řiháka vystřídal Petera

Česko

  11:05aktualizováno  15:30
PRAHA - Středočeským hejtmanem se stal šéf krajské ČSSD Miloš Petera. Rozhodli o tom středočeští zastupitelé. Petera nahradil ve funkci stranického kolegu Josefa Řiháka, jenž v pondělí vyhověl výzvě spolustraníků a rezignoval. Opozice dosavadního hejtmanova náměstka a poslance Peteru při veřejné volbě nepodpořila.

Šéf krajské ČSSD Miloš Petera přichází na jednání středočeského zastupitelstva, které mělo 27. června v Praze na programu volbu nového hejtmana. Právě Petera byl později do funkce zvolen. foto: ČTK

Podle ní je spojen s érou bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD), souzeného za korupci, a je zodpovědný za stav, do nějž se kraj dostal v minulých letech (VÍCE ČTĚTE ZDE).

"Jsme přesvědčeni o tom, že tyto změny jsou výsledkem posílení skupiny uvnitř sociální demokracie blízké Davidu Rathovi," komentoval výměnu v čele kraje šéf středočeské ODS Jan Skopeček. ČSSD včetně Řiháka ale takovou interpretaci odmítá. Řihák zopakoval, že respektuje rozhodnutí svého týmu, který si přál změnu. Peteru při volbě podpořil a řekl, že bude dál v zastupitelstvu pracovat. Trvá na tom, že ho nikdo k rezignaci nenutil a odešel o své vůli, soustředit se chce na senátní volby.

Šéf krajské ČSSD Miloš Petera na jednání středočeského zastupitelstva, které...

„Lidé se nemusejí bát“

Petera, který neměl protikandidáta, oznámil, že plánuje reorganizaci krajského úřadu, jenž by měl fungovat efektivněji a levněji. Místo 22 odborů by jich mělo být 12 nebo 13. Každý náměstek nebo radní by měl mít svůj odbor, aby byla jasně dána odpovědnost. Propouštění nepředpokládá. "Lidé se nemusejí bát, že budou velké personální změny. Někteří lidé třeba přejdou z oddělení do oddělení, nebude to ten trend, že by byla noc dlouhých nožů," prohlásil Petera. Přislíbil také, že se bude funkci v čele kraje plně věnovat, vzdá se poslaneckého mandátu a nebude znovu kandidovat v komunálních volbách v Nymburce, jehož je starostou.

Prioritou bude podle něj vyčerpat zbývající evropské peníze, vypsat nové granty pro obce, dál proplácet žákovské jízdné a dostavět domov pro seniory v Uhlířských Janovicích. Kraj chce rozjet i projekt zaměřený na nakládání s odpady a více spolupracovat s Prahou v dopravě nebo školství.

Šéf krajské ČSSD Miloš Petera hovoří s bývalým hejtmanem Josefem Řihákem na...

Statutárním zástupcem hejtmana zastupitelé zvolili dosavadního náměstka pro školství Milana Němce a místo Řiháka v radě zasedne bývalá hejtmanka Zuzana Moravčíková, které ČSSD svěřila novou funkci náměstkyně pro investice a veřejné zakázky.

Moravčíková měla v minulosti ambice hejtmanský post, který zastávala několik měsíců po zatčení Ratha, obhájit. Spolustraníci ale usoudili, že lepším hejtmanem bude Řihák, v nové krajské vládě se pro ni nenašlo místo. Návrat Moravčíkové do krajské rady navrhl Petera. Investice mají blízko k oblasti majetku, které se exhejtmanka věnovala. "Jsem ráda, že jsem dostala důvěru," řekla Moravčíková. Doprava, kterou měl Petera na starosti jako náměstek, zůstane hejtmanovi.

ČTĚTE TAKÉ:

Opoziční ODS podmínila zvolení Moravčíkové odvoláním hejtmanova náměstka pro finanční kontrolu Pavla Jetenského (KSČM) a zrušením jeho funkce stejně jako zrušením placené funkce předsedkyně pro majetek, kterou dosud zastávala Moravčíková. Návrh ale nenašel dostatečnou podporu. Výměnu v čele hejtmanství považují ODS i klub TOP 09 a STAN za výsledek třenic v ČSSD. Podle kolínského starosty Víta Rakušana (STAN a TOP 09) jde o věci mezi sociální demokracií a zemí. Pokud byla důvodem Řihákova odchodu kumulace funkcí, pak si ČSSD podle Rakušana nemohla vybrat lepšího nominanta na hejtmana než Peteru, údajně se mu v Nymburce říkalo "pondělní starosta". Petera to odmítl.

Miloš Petera je ve vedení Středočeského kraje už od roku 2008

  • Datum a místo narození: 14. března 1958, Hradec Králové
  • Vzdělání: vystudoval tepelnou techniku na fakultě technologie paliv a vody Vysoké školy chemicko-technologické v Praze
  • Dosavadní funkce: náměstek hejtmana Středočeského kraje (od listopadu 2008, původně pro životní prostředí a zemědělství, později pro dopravu), starosta Nymburka (od listopadu 2010), předseda středočeské organizace ČSSD (od července 2012), poslanec (od října 2013) Kariéra: po škole pracoval od roku 1983 v nymburském cukrovaru, začínal jako provozní technik, v roce 1997 z podniku odcházel z funkce výrobně-technického náměstka; poté se stal ředitelem a předsedou představenstva a.s. Vodovody a kanalizace Nymburk (firmu vede dodnes)
  • Působení v politice: před rokem 1989 byl dva roky členem KSČ, po listopadu se angažoval v Zemědělské straně, později Liberálně sociální unii (LSU; v letech 1994-1996 byl jejím předsedou) a její nástupnické Českomoravské unii středu (ČMUS; byl krátce jejím místopředsedou); od roku 1998 kandidoval v komunálních volbách za ČSSD, do sociální demokracie vstoupil v roce 2001; členem nymburského zastupitelstva je od roku 1998, nejprve byl čtyři roky radním, poté osm let místostarostou a na podzim 2010 se stal starostou; od roku 2008 je středočeským krajským zastupitelem a náměstkem hejtmana, dnes byl zvolen hejtmanem
  • Rodina: ženatý, má dvě dcery
  • Ostatní: Působil či působí i ve statutárních orgánech dalších firem, ovládaných městem Nymburk nebo Středočeským krajem (mj. Nemocnice a sdružená zdravotnická zařízení Nymburk nebo kolínská a mladoboleslavská nemocnice). Angažoval se také ve vedení krajské hospodářské komory, nymburských zahrádkářů či sportovního klubu Polaban Nymburk.
  • Letos v květnu novinářům řekl, že na podzim se už nebude ucházet o funkci starosty Nymburka. Byl ale rozhodnutý nechat si křeslo náměstka hejtmana a zůstat zároveň poslancem, ačkoli v sociální demokracii v poslední době sílí tlaky proti takovému kumulování funkcí. Petera chtěl být alespoň jen neuvolněným náměstkem hejtmana.
Autoři: ,