9. března 2017 15:48, aktualizováno  16:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Novým velitelem Hradní stráže byl jmenován Jiří Kývala

 • Poslat
 • Tisk
 • Redakce
 • 6Diskuse
Jiří Kývala, snímek z roku 2009 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Kývala, snímek z roku 2009 | foto: Army cz

PRAHA Novým velitelem Hradní stráže byl jmenován Jiří Kývala, dosavadní zástupce velitele 13. dělostřeleckého pluku. Jmenován byl s účinností od pátku, sdělil ve čtvrtek mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Předchozí velitel Hradní stráže Petr Prskavec byl z funkce odvolán v prosinci, útvar dočasně vedl jeho statutární zástupce Karel Kroupa.

Kývala podle Ovčáčka považuje za své priority ve funkci personální stabilizaci Hradní stráže, zajištění bezpečnosti sídel prezidenta republiky a zvyšování rozsahu a kvality výcviku vojáků Hradní stráže..

Kývalu jmenoval do funkce náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše. „Za svoji vojenskou kariéru plukovník Jiří Kývala prokázal své schopnosti ve velitelských a štábních pozicích Armády České republiky, včetně účastí v zahraničních operacích,“ uvedl Ovčáček.

Kývala podle něj považuje za své priority ve funkci personální stabilizaci Hradní stráže, zajištění bezpečnosti sídel prezidenta republiky a zvyšování rozsahu a kvality výcviku vojáků Hradní stráže.

Prskavec byl z funkce odvolán loni 2. prosince. Musel odejít údajně kvůli nesrovnalostem ve vyplácení cestovních náhrad. Záležitost od té doby prošetřovala Vojenská policie. Server Aktuálně.cz s odvoláním na Kašeho uvedl, že částka, o kterou se údajně Prskavec neoprávněně obohatil, byla o něco nižší než 20.000 korun. Státní zástupkyně Prskavcovo trestní stíhání podmíněně zastavila.

Prskavec byl ve funkci necelý rok, nastoupil 18. prosince 2015. Nahradil Radima Studeného, který ve funkci skončil poté, co skupina Ztohoven vyvěsila na Hradě červené trenýrky.

Jednapadesátiletý Kývala působí v armádě od roku 1984, v roce 2013 se stal zástupcem velitele 13. dělostřeleckého pluku. O rok později získal hodnost plukovníka. V roce 2009 velel kontingentu českých vojáků v Kosovu, v roce 2012 působil v české misi v Afghánistánu.

Vizitka Jiřího Kývaly

 • Datum a místo narození: 18. ledna 1966, Karviná
 • Vzdělání: Vojenská střední odborná škola v Martině (1984); Vojenská vysoká škola pozemního vojska ve Vyškově (magisterské studium ukončil v roce 2002); kurz vyšších důstojníků na Vojenské akademii v Brně (2005).
 • Dosavadní funkce: zástupce velitele 13. dělostřeleckého pluku (od prosince 2013)
 • Hodnost: plukovník (od října 2014)
 • Kariéra: od začátku 80. let prošel nejrůznějšími vojenskými funkcemi, byl velitelem palebné skupiny či velitelem baterie dělostřeleckého oddílu; od 90. let zastával funkce velitele čety nebo staršího důstojníka zpravodajské skupiny 76. dělostřeleckého oddílu; v letech 2001 až 2003 byl náčelníkem skupiny zpravodajské činnosti 76. oddílu, náčelníkem dělostřelectva mechanizované brigády (2003 až 2005), vedoucím starším důstojníkem odboru bojové přípravy pozemních sil (2005 až 2007), náčelníkem operačního odboru 13. dělostřelecké brigády (2007 až 2008), velitelem 131. smíšeného dělostřeleckého oddílu 13. dělostřelecké brigády (2008 až 2010), náčelníkem oddělení dělostřelectva odboru bojové přípravy pozemních sil (2010 až 2013) a zástupcem velitele 13. dělostřelecké brigády (2013).
 • Ostatní:
  - Účastnil se také zahraničních misí.
  V roce 2009 působil v Kosovu (KFOR), kde velel kontingentu českých vojáků, a v roce 2012 se účastnil operací v Afghánistánu (ISAF).
  - Z Kosova byl Kývala odvolán kvůli problémům mezi svými podřízenými. Vojáci se zapletli do rvačky pod vlivem alkoholu, u některých bylo zjištěno užívání drog. Poslední kapkou pak bylo zranění vojáka, jehož postřelil kolega při neodborné manipulaci se zbraní.
  - Za své zásluhy v armádě byl Kývala několikrát vyznamenán. Byl oceněn Medailí Za službu vlasti, Medailí Armády ČR III. až I. stupně nebo Medailí za službu v operaci ISAF v Afghánistánu.
  - Kývala má syna a dceru.
ČTK
 • 6Diskuse

Najdete na Lidovky.cz