Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

NPD, nová naděje pro neonacisty

Česko

Na mítincích německých neonacistů se objevuje česká ultrapravice. NPD přitom těží i z protičeských nálad

Národnědemokratická strana (NPD) je už dnes nejúspěšnějším ultrapravicovým uskupením v Německu za mnoho posledních let. V Sasku, východoněmecké spolkové zemi sousedící s Českou republikou a Polskem, se stala v průzkumech s téměř desetiprocentní podporou druhou nejoblíbenější politickou stranou, když dokázala předstihnout i vládní sociální demokraty.

Po neúspěšném pokusu NPD soudně zakázat narostlo jejím představitelům sebevědomí. Příští rok v lednu se chce v zemských volbách v Dolním Sasku po úspěšném tažení východním Německem uchytit i na západě země. A připravit si tak půdu k probojování se do Spolkového sněmu v celoněmeckých volbách za dva roky.

O minulém víkendu se do Kongresového centra dolnosaské metropole Hannoveru sjel na předvolební mítink NPD výkvět německé ultrapravicové scény. Heslo „Jedenáct procent pro Dolní Sasko“ vyjadřuje ambici NPD stát se po lednových volbách jednou z nejsilnějších stran v zemském sněmu.

Akci předcházela několikatýdenní mobilizace na straně extrémní pravice i jejích odpůrců. Dvě hodiny před začátkem srazu byl komplex budov hannoverského Kongresového centra obehnán několik set metrů dlouhým provizorním plotem, který střežily dva tisíce policejních těžkooděnců. Na jeho vnější straně se sešlo několik tisíc odpůrců srazu NPD. Další aktivisté zablokovali nádraží a tramvajové koleje vedoucí k hale.

Stovky příznivců extrémní pravice tak musely použít ke vstupu do sportovní haly zadního vchodu. Většina ze sympatizantů přijela na místo několika speciálními autobusy. Na sraz NPD dorazili teenageři v černých tričkách s nápisy otevřeně hlásajícími rasismus, divoce vypadající mladíci v čapkách wehrmachtu i osmdesátiletí penzisté.

Čas před zahájením si krátí pojídáním párků, popíjením limonád či prohlížením letáků u několika stánků na kraji haly. Samolepky, odznaky, tiskopisy, ale i bonbony či balonky tu rozdává jak NPD, tak i další krajně pravicové organizace, jako je Národněsociální sdružení německých žen či mládežnická organizace NPD Mladí nacionalisté. Noviny popisující dění v Česku z jeho pohledu dění tu rozdává i rakouský sudetoněmecký landsmanšaft.

„Už se nebudeme schovávat“

Mladí národní nacionalisté se seskupili kolem předsedy NPD Udo Voigta a nadšeně mu naslouchají. Na sobě mají jako uniformu jednotné černé oblečení: černé kalhoty, mikiny s kapucí, vysoké šněrovací boty a černou kšiltovku. Přestože je v hale umělé osvětlení, nasadili si černé brýle.

Mezi účastníky sjezdu NPD je také několik členů otevřeně neonacistické organizace Blood and Honour, která má své odnože například v Maďarsku i Česku. Přímé propojení na Blood and Honour dokládá jeden z prominentních účastníků mítinku - bývalý aktivista této v Německu zakázané organizace Thorsten Heise, který je členem vedení NPD.

Ve dvě hodiny vchází do haly za ostré melodie vyhrávající z několika reprobeden předseda strany Udo Voigt spolu s Andreasem Molauem, kandidátem NPD ve volbách do dolnosaského zemského sněmu a několik dalších čelných představitelů NPD. Za nimi jde osm dívek v červených volebních tričkách NPD a nad hlavou nesou vlajky Dolního Saska a červeno-bílé prapory se znakem NPD. Za nimi pochoduje ještě pět černě oděných mladých mužů s černými vlajkami. V hale je více než osm set lidí, stojí v pozoru a s dojetím zpívají. Dívky mávají prapory nad hlavami. Následuje ještě dlouhý potlesk patřící představitelům NPD.

Obsah projevů se točí kolem několika volebních témat NPD - větší podpory rodin s dětmi, ale také odsunu přistěhovalců, kteří pobírají v Německu sociální dávky, obnovení trestu smrti či zrušení finanční podpory pro žadatele o azyl. Terčem útoků se stali také novináři kritizující ultrapravici či německý bundeswehr, především jeho nasazení v zahraničí.

Hlavním kandidátem NPD v lednových volbách do dolnosaského zemského sněmu je Andreas Molau, který vystoupil se svým projevem po předsedovi strany Voigtovi. „NPD se již nebude v Dolním Sasku schovávat,“ hřímá bývalý učitel dějepisu a němčiny Molau.

Jako jeden z posledních řečníků vystupuje k řečnickému pultu zástupce svobodných nacionalistů Christian Worch. Termín autonomní či svobodní nacionalisté používá německá neonacistická scéna, aby se nevystavovala trestnímu stíhání. Christian Worch, který byl v minulosti několikrát stíhán, patří mezi úzkou skupinu lidí, která v sedmdesátých a osmdesátých letech pomohla v Německu obnovit neonacismus.

Čeští neonacisté a Sudety

Akce pořádané Národněsociální stranou navštěvují často také čeští neonacisté z Národního odporu. Do Hannoveru, na rozdíl od jiných akcí NPD, ale tentokrát nikdo nedorazil. „Voigt udržuje kontakty s německými i zahraničními nacionalistickými a neonacistickými stranami a skupinami,“ říká Ondřej Cakl ze sdružení Tolerance a občanská společnost, který se dlouhodobě věnuje sledování pravicového extremismu v Evropě. Na svých internetových stránkách NPD také propaguje mapu, které k nynějšímu německému území přiřazuje Rakousko, západ Polska nebo české Sudety.

Kvůli složení členské základny a názorům, ke kterým se NPD hlásí, je na seznamu německé tajné služby jako nebezpečí pro stát. V roce 2003 se Úřad na ochranu ústavy neúspěšně pokusil stranu zakázat.

***

Na svých internetových stránkách NPD propaguje mapu, jež ke stávajícímu německému území přiřazuje Rakousko, západ Polska nebo české Sudety

O autorovi| KARLA ŠTĚPÁNKOVÁ, Autorka je publicistka

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...