Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Konec kauzy Drobil, Michálkovo podezření se nepotvrdilo

Pavel Drobil a Libor Michálek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Drobil a Libor Michálek | foto: Lidovky.cz

PRAHA Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) nebude znovu otevírat kauzu někdejšího ministra životního prostředí a místopředsedy ODS Pavla Drobila, sdělila mluvčí NSZ Helena Markusová. Politik byl podezřelý z toho, že se pokusil podplatit bývalého šéfa Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libora Michálka. Policisté kauzu odložili v červnu, jejich rozhodnutí potvrdili následně i žalobci.

Podle Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 se nepotvrdilo podezření, že by Drobil Michálka podplácel nebo ho vydíral. Ke stejnému závěru dospěli žalobci již loni, tehdy ale nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman případ znovu otevřel a uložil kriminalistům doplnit dokazování. Podle pátečního vyjádření Markusové NSZ přezkoumávalo kauzu již dvakrát.

Drobil se od Knetiga distancoval
"Nejvyšší státní zastupitelství zjistilo, že orgány činné v trestním řízení provedly všechna opatření k nápravě uložená v rámci obou kontrol skončené věci," uvedla mluvčí.

ČTĚTE TAKÉ

Michálek v prosinci 2010 upozornil na údajnou korupci na SFŽP prostřednictvím tajných nahrávek. Drobilův poradce Martin Knetig na nich popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS. Michálek pak řekl o svých podezřeních ministrovi i s tím, že si rozmluvy nahrál. Drobil ho údajně požádal, aby záznamy zničil. Nabídl pak prý Michálkovi místo svého náměstka.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Drobil se kvůli aféře distancoval od Knetiga. Tvrdil, že poradce nejednal na základě jeho instrukcí. Odvolal také Michálka kvůli tomu, že rozhovory nahrával a záznamy pustil do médií. Ministr po dohodě s premiérem Petrem Nečasem (ODS) rezignoval. Všechna obvinění však odmítl.

Knetiga obžalovalo státní zastupitelství z nepřímého úplatkářství. Údajně požadoval po pracovníkovi banky úplatek v souvislosti s rozhodováním o ukládání volných peněz SFŽP v bankách. Obvodní soud pro Prahu 1 ho na konci sprna zatím nepravomocně osvobodil.

,

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!