Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
20. července 2014 9:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Organizovaný nudismus upadá. Plácnout se nahý k vodě? Neexistuje, říká naturista

Nudismus (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nudismus (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Odhodit plavky či trenýrky jim nedělá problém, chodit takříkajíc na Adama nebo Evu je pro ně zkrátka přirozené. Stejně ale české nudisty u vody jen tak nepotkáte. „Většinou musíte být někde za plotem či na okraji rekreačního střediska, jinak vás někdo udá,“ říká naturista František Hájek.

Nudismus není v Česku žádnou novinkou, nedávno dokonce oslavil třicetileté výročí. Přitom pár odvážlivců se objevilo už i za první republiky. „Za komunistů jsme ale žili v ilegalitě, nazí jsme se koupali jen tajně u rybníků, a občas na nás stejně přijela veřejná bezpečnost. Spíš jsme jezdili do Německa nebo Chorvatska,“ vzpomíná nudista František Hájek, který také už více jak dvacet let provozuje cestovní kancelář zaměřenou právě na milovníky koupání bez plavek.

Ostatně začínat na utajených plážích je podle jeho názoru údělem všech naturistů v Česku. „První pokusy o nějakou organizaci tu byly až koncem 80. let, kdy také došlo k legalizaci některých pláží, kde vás nechytali policajti.“ Po revoluci se tak v Česku objevila například i Unie naturistů Čech a Moravy, která se později stala součástí Mezinárodní organizace nudistů (International naturist federation).

Nudistka.

„Česká unie měla zpočátku 2500 členů, ale postupně to začalo upadat a upadat, až v roce 2004 zanikla úplně,“ vzpomíná Hájek. Trend, kdy nudistické spolky či sdružení postupně opouští členové, se ale netýká jen České republiky. „Současný český klub naturistů má asi 200 členů, což je zanedbatelné. Přibližně 95 procent naturistů organizováno není vůbec,“ říká Hájek.

Anketa

Byli jste někdy na nudistické pláži?

Ano 2138
Ne 911
Chystám se 80

Přesto se ale naturismus ve veřejném prostoru objevuje čím dál více. Podle Hájka všeobecně přibývá lidí, kteří se koupou či chodí nazí, ale nemají potřebu se hlásit k nějakému spolku. „Může za to i komerční způsob života. Dnes už existuje mnoho objektů, kde se můžete rekreovat bez oblečení,“ říká Hájek.

Kde v Česku vyrazit na nuda pláž?

Rozšířilo se například koupání pro nudisty v bazénech nebo se dokonce pořádají Noci naturistů. A přibylo také oficiálních plážích, kde je v plavkách prostě vstup zakázán. Zbytek pláží je podle Hájka jednoduše tolerován. „Ale existují i místa, kde když si lehnete nahej do rákosí, tak vás někdo udá,“ říká. Dodává ale, že je to svým způsobem pochopitelné. „Vaše svoboda končí tam, kde začíná svoboda někoho jiného. Kdyby tam například přišla rodina s dětmi, můžou vás napadnout, že je svou nahotou pobuřujete. Je to podle mě sice blbost, ale tak to je. Nemůžete se jen tak někam plácnout nahej a opalovat se,“ dodává.

Kam na pořádnou nahou dovolenou

Destinace, které jsou mezi nudisty oblíbené, jsou například Chorvatsko, Francie, pěkné rezorty nabízí i Kostarika, Španělsko a některé wellness hotely pro naturisty najdete dokonce i v rakouských Alpách. Podle Hájka se ale vždy jedná o oplocený či jinak ohraničený pozemek. „Vždy je to rezort, například na konci rekreačního střediska nebo dokonce úplně mimo něj. Třeba v Dominikánské republice patřil pozemek jednomu generálovi, a tam před případnými čumily hlídala nudisty armáda,“ vypráví.

Navíc věkový průměr nudistů se po celém světě v 70 procentech pohybuje nad padesáti lety. „Mám na to svou teorii. Nudistou se člověk stane po prvním zánětu močového měchýře nebo vaječníků. Kvůli této nemoci odhodíte mokré plavky a prostě se začnete koupat nahý,“ dodává Hájek.

hmHana Mazancová
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...