Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Organizovaný nudismus upadá. Plácnout se nahý k vodě? Neexistuje, říká naturista

Nudismus (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nudismus (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Odhodit plavky či trenýrky jim nedělá problém, chodit takříkajíc na Adama nebo Evu je pro ně zkrátka přirozené. Stejně ale české nudisty u vody jen tak nepotkáte. „Většinou musíte být někde za plotem či na okraji rekreačního střediska, jinak vás někdo udá,“ říká naturista František Hájek.

Nudismus není v Česku žádnou novinkou, nedávno dokonce oslavil třicetileté výročí. Přitom pár odvážlivců se objevilo už i za první republiky. „Za komunistů jsme ale žili v ilegalitě, nazí jsme se koupali jen tajně u rybníků, a občas na nás stejně přijela veřejná bezpečnost. Spíš jsme jezdili do Německa nebo Chorvatska,“ vzpomíná nudista František Hájek, který také už více jak dvacet let provozuje cestovní kancelář zaměřenou právě na milovníky koupání bez plavek.

Ostatně začínat na utajených plážích je podle jeho názoru údělem všech naturistů v Česku. „První pokusy o nějakou organizaci tu byly až koncem 80. let, kdy také došlo k legalizaci některých pláží, kde vás nechytali policajti.“ Po revoluci se tak v Česku objevila například i Unie naturistů Čech a Moravy, která se později stala součástí Mezinárodní organizace nudistů (International naturist federation).

Nudistka.

„Česká unie měla zpočátku 2500 členů, ale postupně to začalo upadat a upadat, až v roce 2004 zanikla úplně,“ vzpomíná Hájek. Trend, kdy nudistické spolky či sdružení postupně opouští členové, se ale netýká jen České republiky. „Současný český klub naturistů má asi 200 členů, což je zanedbatelné. Přibližně 95 procent naturistů organizováno není vůbec,“ říká Hájek.

Anketa

Byli jste někdy na nudistické pláži?

Ano 2138
Ne 911
Chystám se 80

Přesto se ale naturismus ve veřejném prostoru objevuje čím dál více. Podle Hájka všeobecně přibývá lidí, kteří se koupou či chodí nazí, ale nemají potřebu se hlásit k nějakému spolku. „Může za to i komerční způsob života. Dnes už existuje mnoho objektů, kde se můžete rekreovat bez oblečení,“ říká Hájek.

Kde v Česku vyrazit na nuda pláž?

Rozšířilo se například koupání pro nudisty v bazénech nebo se dokonce pořádají Noci naturistů. A přibylo také oficiálních plážích, kde je v plavkách prostě vstup zakázán. Zbytek pláží je podle Hájka jednoduše tolerován. „Ale existují i místa, kde když si lehnete nahej do rákosí, tak vás někdo udá,“ říká. Dodává ale, že je to svým způsobem pochopitelné. „Vaše svoboda končí tam, kde začíná svoboda někoho jiného. Kdyby tam například přišla rodina s dětmi, můžou vás napadnout, že je svou nahotou pobuřujete. Je to podle mě sice blbost, ale tak to je. Nemůžete se jen tak někam plácnout nahej a opalovat se,“ dodává.

Kam na pořádnou nahou dovolenou

Destinace, které jsou mezi nudisty oblíbené, jsou například Chorvatsko, Francie, pěkné rezorty nabízí i Kostarika, Španělsko a některé wellness hotely pro naturisty najdete dokonce i v rakouských Alpách. Podle Hájka se ale vždy jedná o oplocený či jinak ohraničený pozemek. „Vždy je to rezort, například na konci rekreačního střediska nebo dokonce úplně mimo něj. Třeba v Dominikánské republice patřil pozemek jednomu generálovi, a tam před případnými čumily hlídala nudisty armáda,“ vypráví.

Navíc věkový průměr nudistů se po celém světě v 70 procentech pohybuje nad padesáti lety. „Mám na to svou teorii. Nudistou se člověk stane po prvním zánětu močového měchýře nebo vaječníků. Kvůli této nemoci odhodíte mokré plavky a prostě se začnete koupat nahý,“ dodává Hájek.

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!