Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Nůž na nádory nemá na provoz

Česko

OSTRAVA Ozařování robotickým zařízením CyberKnife se pacienti v Ostravě zřejmě hned tak nedočkají. Tamní fakultní nemocnice zahájila zkušební provoz unikátního zařízení, ale nemá dosud podepsanou smlouvu s žádnou domácí zdravotní pojišťovnou, která by zákroky na zařízení za 200 milionů korun svým pojištěncům uhradila. Potvrdil to mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.

Zástupci pojišťoven tvrdí, že o smlouvách ještě jednají. Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod řekl, že jeden z pokusů dojít ke shodě proběhl ještě včera. „Pokusíme se nalézt řešení přijatelné pro obě strany,“ řekl. Stejně se k problému staví i Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP). „Jednání byla od začátku komplikovaná. Výkon nebyl dosud součástí seznamu zdravotních výkonů s bodovými hodnotami,“ popsala mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

Cizinci si mohou léčbu zaplatit Podle Oborného tkví rozpor mezi nemocnicí a pojišťovnami v rozdílu ceny, konkrétní údaje ale sdělit nechtěl. „Současný návrh VZP byl pro nás neakceptovatelný,“ podotkl pouze. „Poslední příznivá zpráva je, že by nějaké řešení snad mohlo padnout do konce týdne,“ věří Oborný.

CyberKnife ozařuje s několikanásobně vyšší přesností než běžné lineární urychlovače. Právě díky této extremní přesnosti podstatně rozšiřuje možnosti v oblasti léčby malých nádorů v blízkosti životně důležitých struktur. Lékaři tak mohou ozařovat například karcinomy plic, prostaty, jater, slinivky i krku. Protože zasažení okolní zdravé tkáně je minimální, mohou paprsky likvidovat také nádory v oblasti mozku a míchy.

Výhodou pro pacienty je i to, že na rozdíl od klasické radioterapie, která trvá šest až osm týdnů, léčba probíhá ambulantně a kratší dobu. Zařízení umožňuje takzvanou radiochirurgii, kdy lékaři naprogramují velmi vysokou dávku přímo do ložiska nádoru. Tkáň napadená rakovinovými buňkami odumře a namísto nádoru vznikne jizva. Záření tak zafunguje jako skalpel i tam, kde by běžná operace nebyla možná.

Ostravská nemocnice v těchto dnech zahájila zkušební provoz přístroje. Nyní s jeho pomocí léčbu podstupuje sedm pacientů. „Jde o zkušební provoz, který hradíme z našeho rozpočtu. Až léčba skončí, budeme ozařovat jen zahraniční pacienty,“ řekl Oborný. Cizinci si totiž léčbu ozařovačem hradí sami, a to buď v hotovosti nebo po dohodě prostřednictvím své zdravotní pojišťovny.

Výši úhrady nechtěl Oborný zveřejnit, připustil ale, že léčba není levnou záležitostí a pohybuje se řádově v desítkách tisíc korun. Přesto je podle něj zájem zahraničních pacientů obrovský.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!