Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
17. května 2016 11:50, aktualizováno  16:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

O akce na 17. listopadu je boj. Albertov zřejmě získala Univerzita Karlova

Pietní shromáždění studentů vysokých škol 22. listopadu na pražském Albertově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pietní shromáždění studentů vysokých škol 22. listopadu na pražském Albertově. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Shromáždění 17. listopadu na Albertově zřejmě uspořádá Univerzita Karlova v Praze (UK). Oznámení podala na 99,9 procenta nejrychleji. Řekl to její rektor Tomáš Zima. Definitivně to potvrzené nemá, ale informoval ho o tom kancléř Milan Prášil. Ve spolupráci se studentskými organizacemi chce Univerzita Karlova uspořádat důstojnou připomínku událostí 17. listopadu 1939 a 1989.

Albertov býval tradičním místem, kde si vysokoškolští studenti připomínali události 17. listopadu let 1939 a 1989. Loni se to změnilo, protože kvůli shromáždění Bloku proti islámu za účasti prezidenta Miloše Zemana studenti na toto místo nesměli.

Univerzita tomu pro letošek chtěla všemi silami zabránit a podala oznámení bezprostředně po úterní půlnoci, kdy bylo poprvé možné žádat. „Máme záznamy z času 0:00:00 a tří a šesti vteřin po půlnoci,“ řekl Zima. Aby byl úspěch pojištěn, žádosti totiž podaly také různé fakulty.

Mluvčí magistrátu Vít Hofman dopoledne avizoval, že konečné vyhodnocení pořadí oznámení na akce naplánované na 17. listopadu bude ve středu. Kancléř Univerzity Karlovy (UK) ale už v úterý rektora informoval, že „soutěž“ o Albertov vyhrála právě tato univerzita. „Dostal jsem od pana kancléře SMS. Na 99,9 procenta jsme vyhráli,“ řekl Zima.

Desítky žádostí

V seznamu veřejných shromáždění na magistrátním webu byl uveden aktivista Jan Cemper, který chtěl na Albertově uspořádat akci mimo jiné na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana. Mluvčí ale upozornil na to, že ačkoliv se jeho oznámení na úřad jako první dostalo, po konečném vyhodnocení první být nemusí.

Uhájit tentokrát Albertov pro studenty se snažila také Studentská komora Rady vysokých škol. Její místopředsedkyně Barbora Stuhlová řekla, že oznámení jako zástupkyně studentské komory podala na svou osobu v první minutě po půlnoci. Univerzita chce s různými studentskými spolky při tvorbě programu spolupracovat. „Teď to začneme plánovat. Možná uspořádáme i podvečerní studentský happenning,“ poznamenal Zima.

Nejen na Albertově, ale obecně je o pořádání akcí 17. listopadu v Praze enormní zájem. „Již evidujeme velké množství oznámení, nyní jistě desítky. Dost z nich bude ovšem duplicitních, neboť byly zasílány různými cestami,“ řekl Hofman.

Skutečný 17. listopad

Magistrát oznámení průběžně vyhodnocuje a pro konečné pořadí musí vyčkat, než se na úřad dostanou oznámení ze všech komunikačních kanálů. Po určení prvního oznamovatele se bude magistrát snažit o dohodu mezi svolavateli akcí na totéž místo, případně jim navrhne jiné místo. Pokud dohoda nevznikne, bude později oznámené shromáždění zakázáno.

Zástupce facebookové iniciativy Proti projevům nenávisti Cemper si Albertov na 17. listopad zamluvil bezprostředně po půlnoci. „Cílem je, aby tam nebyli žádní extremisté, jako je například Martin Konvička nebo Adam B. Bartoš,“ řekl.

Vedle Albertova se Cemper pokusil zamluvit také Hradčanské náměstí. Nahlásil navíc průvody z náměstí Míru a Národní třídy na Albertov a z Albertova na Hrad.

ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Sny mladých o bydlení narážejí na mizivé úspory, většina na hypotéku nedosáhne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ceny bytů dál rostou a dostupnost bydlení pro mladé rodiny se stále zhoršuje. Jak ukazuje průzkum Hypoteční banky,...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...