21. prosince 2017 7:32, aktualizováno  14:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

O ‚brutálním úniku informací‘, jsem mluvil ve veřejném zájmu, řekl Komárek u soudu

Bývalý policista protimafiánského útvaru Jiří Komárek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý policista protimafiánského útvaru Jiří Komárek. | foto:  František Vlček, MAFRA

Bývalý detektiv Jiří Komárek u soudu zopakoval, že policejního prezidenta Tomáše Tuhého nechtěl nijak poškodit, když ho loni v červnu obvinil z „brutálního“ úniku informací. Jednal prý ve veřejném zájmu, chtěl upozornit na stav Policie ČR a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Případem Komárka, který čelí obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby, se začal zabývat Okresní soud pro Prahu západ.

Žalobce navrhl obžalovanému bývalému detektivu Komárkovi za zneužití pravomoci podmínku. Soud by mohl zvážit i peněžitý trest, řekl v závěrečné řeči.

Komárek v loňském roce patřil k hlavním kritikům reorganizace části policie, při které se Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality sloučily do Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Kvůli změnám Komárek od sboru odešel. Policii v té době opustil i jeho tehdejší nadřízený a ředitel ÚOOZ Robert Šlachta, který se dnes jako svědek Komárka zastal. Oba odchod vysvětlovali tím, že podle nich byla reorganizace účelová.

V případu, o kterém Komárek mluvil, šlo o to, že z telefonu, který dříve používali Tuhého blízcí, unikaly informace o vyšetřování údajně zmanipulovaných IT zakázek. Ukázalo se však, že inspekce uvedla do záznamu o zahájení vyšetřování nesprávný směr komunikace a sms naopak přišla na zmíněný telefon. Prošetřování bylo v době, kdy Komárek výrok pronesl, odloženo.

Komárek hned na počátku své výpovědi uvedl, že se vinen necítí. Nepopřel, že výrok o Tuhém pronesl. „Ne ale v úmyslu znevěrohodnit osobu policejního prezidenta jako jednu z osob odpovědnou za reorganizace části policie,“ popřel slova obžaloby. Podle svých slov chtěl upozornit na „špatný“ stav policie a inspekce. Ve své obsáhlé výpovědi zmínil například policejní úniky vyšetřované v rámci kauz Vidkun a Berreta.

Zopakoval, že reorganizace byla spuštěna za účelem odstranění Šlachty a rozprášení ÚOOZ. Jeho cílem však nebylo zastavit reorganizaci, pouze zahájit diskusi. To, že byla reorganizace přínosná, podle něj není pravda.

U soudu dnes vypovídal i žalobce z olomouckého vrchního státního zastupitelství, který řekl, že Komárkovi předal usnesení o odložení prověřování Tuhého. Měl prý informace, že se Tuhý o kauzu zmanipulovaných zakázek zajímá, což mu připadalo nestandardní. Chtěl, aby Komárek zjistil, zda se věc neprolíná s jinými kauzami, jež útvar prověřoval. Soud vyslechl i státní zástupkyni Jarmilu Ošlejškovou, která podezření z úniků v kauze dozorovala.

Tuhý žádá jako náhradu nemajetkové újmy 50.000 korun. Soudu dnes řekl, že se výrokem cítí poškozený, zasáhl prý do jeho pracovního i osobního života. „Moje děti byly konfrontovány vrstevníky, bylo to velmi nepříjemné,“ řekl policejní prezident.

Zastal se i sloučení útvarů, které se podle něj řešilo už od roku 2008. „Organizační změna neměla přispět k tomu, aby se cokoliv zrušilo,“ dodal Tuhý.

Šlachta: Komárka jsem pověřil, ať mluví s médii

Svého někdejšího podřízeného Komárka se u soudu zastal osobně bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Šlachta. Ten z pozice svědka řekl, že Komárka pověřil komunikací s médii ohledně reorganizace policie. Komárek je obžalován ze zneužití pravomoci úřední osoby, loni v červnu obvinil policejního prezidenta z úniku informací.

„Komárka jsem zprostil mlčenlivosti v souladu s pokynem policejního prezidenta, kde bylo jasně uvedeno, že s médii mohu komunikovat já nebo mohu pověřit nějakého policistu,“ řekl Šlachta. Komárek za ním prý přišel s tím, že od protimafiánského útvaru odchází a chtěl by se k situaci nějakým způsobem vyjádřit.

Šlachta také zkritizoval policejní vedení, které podle něj chtělo mít více informací o citlivých kauzách. Poté, co přišlo zatýkání v kauze Beretta, kterou Útvar pro odhalování organizovaného zločinu vyšetřoval a týká se vynášení informací ze spisů, s ním vedení přestalo komunikovat úplně.

Kauzu Beretta po sloučení protimafiánského a protikorupčního útvaru řeší stejní policisté pod Národní protidrogovou centrálou. Důvodem pro vyčlenění týmu pod protidrogovou centrálu bylo to, aby nenastal případ, že policisté z nové centrály vyšetřují kauzy kolem vlastních kolegů, kteří patřili do zaniklé jednotky.

ČTK

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.