Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

O budoucnosti EU se rozhodne v Brně, možná již zítra

Evropa

  12:53
BRNO - Osud Lisabonské smlouvy je v rukou českých ústavních soudců. Evropští politici nervózně čekají na zítřejší jednání Ústavního soudu. Na programu je totiž projednání stížnosti senátorů, kteří se již podruhé obrátili na Ústavní soud. Jejich stížnost přinejmenším oddálila proces ratifikace Lisabonské smlouvy v České republice. Dokud soud nerozhodne, prezident nesmí Lisabon podepsat.

Ústavní soudci v čele s Pavlem Rychetským přicházejí na jednání foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Podle generálního sekretáře soudu Tomáše Langáška nelze předjímat, zda soud vynese verdikt již zítra, nebo se celá věc protáhne.

Co tvrdí odpůrci Lisabonské smlouvy včele s Klausem

Skupina senátorů ve stížnosti, se kterou se Klaus ztotožňuje tvrdí, že "závazky, které (smlouva) představuje, znamenají de facto vzdání se základní atributů suverénního státu."

Senátoři zpochybnili soulad Lisabonské smlouvy, Maastrichtské smlouvy a Římské smlouvy s prvním článkem české ústavy, podle kterého je Česko "svrchovaný, jednotný a demokratický právní stát založený na úctě k právům a svobodám člověka a občana". Smlouvy se prý protiví i druhému článku Listiny základních práv a svobod, podle kterého je český stát založen na demokratických hodnotách. 

Klausova žádost o výjimku bude zřejmě vyslyšena

Případné zamítnutí ústavní stížnosti ještě neznamená, že prezident smlouvu podepíše. Klade si totiž jako podmínku získání trvalé výjimky z Listiny základních práv. Švédské předsednictví však již navrhlo výjimku, která se Klausovi "líbí". Jednat se o ní bude zřejmě ve čtvrtek a pátek na summitu v Bruselu. V případě schválení výjimky, které je pravděpodobné, to s největší

Co tvrdí zastánci Lisabonské smlouvy

Zastánci Lisabonské reformní smlouvy tvrdí, že její přijetí výrazně zefektivní fungování unie, zrychlí a usnadní rozhodování "Bruselu" a umožní dosud velmi nejednotnou zahraniční politiku EU.

pravděpodobností bude Ústavní soud, kdo o reformní smlouvě Evropské unie rozhodne. 

Jak bude jednání soudu probíhat

Soud si v úterý po úvodní zprávě soudce zpravodaje Pavla Rychetského vyslechne názory účastníků řízení. Účastníky jsou podle zákona o Ústavním soudu vedle navrhovatelů ještě prezident, vláda, Poslanecká sněmovna a Senát. Klause v úterý podle dostupných informací zastoupí právník Aleš Pejchal, přijede také kancléř Jiří Weigl. Za skupinu senátorů jedná Jiří Oberfalzer (ODS) a právníci Jaroslav Kuba a Vladimír Balaš.

Ústavní soud se již lisabonskou smlouvou jednou zabýval. Tehdy k tomu dal podnět Senát. Poprvé si však soud návrh vyložil jako výzvu k přezkoumání těch nejproblematičtějších pasáží smlouvy. Tentokrát senátoři výslovně chtějí, aby Ústavní soud přezkoumal smlouvu jako celek.

Před Ústavním soudem se zřejmě uskuteční také protest proti Lisabonské smlouvě. Občanská iniciativa D.O.S.T. svolala akci nazvanou Hlídky svobody.Aktivisté prý chtějí soudcům připomenout zásady objektivity a nezávislosti.

Co když dá Ústavní soud za pravdu senátorům

Pokud Ústavní soud rozhodne, že některá pasáž lisabonské smlouvy je v rozporu s ústavním pořádkem, nemůže proces ratifikace v Česku pokračovat.Muselo by dojít buď ke změně mezinárodní smlouvy, nebo revizi českého práva.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...