Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O čachrech s jízdenkami policie věděla

Česko

  8:20
PRAHA - Policejní protikorupční útvar měl téměř dva roky důkazy o tom, že kolem pražského dopravního podniku (DPP) existuje organizovaná skupina lidí, která z něj vyvádí peníze. Detektivové však nezasáhli a nyní případ, na který tento týden upozornil Nadační fond proti korupci, předali pražské policii.
Kontrola jízdenek v Praze.

Kontrola jízdenek v Praze. foto: Lidové noviny

Píšou to dnešní Hospodářské noviny. Důkazy protikorupčnímu útvaru odevzdal v lednu 2010 obchodní ředitel tiskárny vyrábějící jízdenky pro DPP Vladimír Sitta mladší, ten se nyní obává, že policie chce případ "zamést pod koberec".

V úterý řekl novinářům bývalý ředitel rozvědky Karel Randák z Nadačního fondu proti korupci (NFPK), že z DPP vyvádí peníze organizovaná skupina lidí. Finance jdou například z dodávek náhradních dílů, pohonných hmot nebo z výroby jízdenek. Minimálně ve dvou případech figuruje firma Cokeville Asset napojená na lobbistu Ivo Rittiga.

ČTĚTE VÍCE:

Nadační fond proti korupci má prý důkazy, že mezi Rittigem a firmou existuje smlouva o spolupráci, na jejímž základě má firma Rittigovi vyplácet provize ve výši 160.000 eur (asi čtyři miliony korun) měsíčně a další procenta ze zisku. Smlouva je údajně koncipována tak, že ze strany Rittiga nemusí být žádné plnění. Za období od ledna 2007 do února 2008 vyplatila společnost Rittigovi provize ve výši 73 milionů korun.

'Detektivové přestali reagovat'

Sitta listu řekl, že téměř před dvěma lety přinesl detektivům první listinné důkazy o provizích plynoucích Rittigovi z výroby jízdenek, letos v říjnu prý mluvil se šéfem útvaru Tomášem Martincem. "Označil to za šílené a velmi závažné s tím, že se to musí okamžitě řešit," uvedl Sitta. Dodal, že absolvoval sérii schůzek s vyšetřovateli, ale v posledních dvou týdnech na jeho podněty detektivové přestali reagovat.

Ivo Rittig. Podniká v luxusu, blízký Petru Bendlovi (ODS).

"Touto věcí jsme se skutečně zabývali. Z důvodu věcné a místní příslušnosti jsme ji v těchto dnech postoupili na krajské ředitelství," sdělil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Martincovo vyjádření se listu nepodařilo získat.

Deník upozornil, že Rittig měl velmi dobré kontakty v bezpečnostních složkách. Před pěti lety podle odposlechů zjišťoval citlivé informace o postupu vyšetřování protikorupčního útvaru v kauze poslance ODS Vladimíra Doležala.

Když analytici ministerstva financí podali vloni na Rittiga trestní oznámení, záhy se to dozvěděl i on, podle jedné z verzí získal informace právě z protikorupčního útvaru. Mluvčí Ibehej však možnost, že by u nich Rottig měl informátory, odmítl.

Rittig je v médiích spojován s ODS, například s bývalým středočeským hejtmanem a nynějším ministrem zemědělství Petrem Bendlem. Podle některých informací je spolumajitelem obchodů s luxusním zbožím v centru Prahy.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!