Sociální demokraté i komunisti tento týden hlasitě protestovali proti záměru Nečasovy vlády zavést na univerzitách konečně školné. Jsou to přitom v podstatě titíž lidé, kteří vůči vystudovaným reptalům rutinně používají argument „Vystudoval jsi za dělnické peníze, tak mlč“. Školné by ovšem byl pokus břemeno financování budoucí inteligence z beder dělnické třídy alespoň částečně sejmout. Rozumí české levici někdo?
Známý pražský intelektuál David Vodrážka se přimlouvá za velkou koalici jeho ODS se sociální demokracií v Praze. „Komunální volby nejsou tolik o pravici a levici jako o konkrétních osobnostech. A ČSSD je pro nás čitelnější partner,“ řekl Lidovým novinám. Koho má na mysli, Petra Hulinského s jeho bezmála sedmi miliony korun inkasovanými loni z podniků hlavního města? Nebo snad špatného ministra špatné Zemanovy vlády Karla Březinu?
Celkově nevalné výsledky TOP 09 v republice mohly až dosud svádět k úvahám, jestli už náhodou projekt dvou bývalých ministrů, kteří si ještě jednou chtěli zavládnout, nenarazil na strop a nezačíná odumírat. Z takových nejapností, jejichž symbolem se David Vodrážka svého času stal, ale TOP 09 kdysi povstala a bude z nich živa i nadále. Lidé, kteří se nic nenaučili a všechno, včetně příčin vlastního pádu, zapomněli, budou trvale nebezpeční, hlavně ovšem vlastní straně.
Příští týden se naše pozornost bude upínat ke Spojeným státům, kde se ve volbách do Kongresu očekává úspěch lidové pravice. Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder už je z té představy celý nesvůj, při diskusi na jedné škole v Hamburku prohlásil, že Tea Party coby ztělesnění křesťanského fundamentalismu Američanů je přímým ohrožením demokracie. A hned si – jak jinak – vzpomněl na George Bushe mladšího, který se cítil být vykonavatelem boží vůle a tvrdil, že rozhodnutí k němu přicházela během modlitby. S takovými lidmi není podle Schrödera diskuse možná. Oč lepší prý byl ruský premiér Vladimír Putin; i on je sice věřící, víra se mu ovšem do politického rozhodování nikdy nepletla. A po prohře ve volbách, dodáváme, sehnal Schröderovi místo v Gazpromu. Doufejme, že se tam náš nepřítel fundamentalismu, sám prostý jakýchkoliv fundamentů, nenudí a do vysoké politiky už se nikdy nevrátí.
Mezi držitele státních vyznamenání přibývají každého 28. října veteráni z druhé světové války, letos po dvou ze západní a z východní fronty. Netuším, zda ta symetrie vznikla jako úmysl, nebo náhodou, každopádně je ale dobře, že se stát a veřejnost v posledních letech opět rozpomínají i na příslušníky československé armády v SSSR. Většina Svobodových vojáků ke komunistům nepatřila, za to, co se táhlo za nimi, nemohli, dost často je to samotné semlelo. Patří jim stejná úcta jako jejich kolegům ze západní fronty.
O autorovi| DANIEL KAISER, komentátor LN