Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O ČEM PSALY LN, KDYŽ SE RODILA REPUBLIKA

Česko

V Lipsku bylo napočteno za tři dny 610 nemocných španělskou chřipkou, počet nemocných roste. V Elsasku hlásí se denně sta případů, četné mají katastrofální průběh. Guvernér ve Štrasburku nařídil zavřít všechna divadla, kina a školy. V Mnichově zavřeny rovněž všechny školy.

V městě je nemocno na 20 tisíc osob.

V Sasku onemocnělo chřipkou 60 procent obyvatelstva. V Pešti dosáhl počet nemocných 100 tisíc.

Nemoc se dále šíří.

(LN 21. 10. 1918)

Německé národní shromáždění se zřeklo Rakouska. Zakládá nový stát německý a je ochotno jednat s rodícími se státy slovanskými o úpravě hranic a všem možném. Nikoli rakouská vláda má určit nový pořádek mezi národy rakouskými, ale svobodní zástupci svobodných národů mají se dohodnouti o tom, jak provést zásady Wilsonovy. Je to převrat názorů, který ještě před nedávnem neočekával žádný Němec.

(LN 23. 10. 1918)

Cukrovar v Hrušovanech u Znojma, který patřil Moravské akciové společnosti pro průmysl cukrovarnický, koupila Středomoravská cukrovarnická společnost, jež převzala svého času dědictví darované baronem Kürschnerem. Nová transakce v cukrovarnickém průmyslu značí další krok v soustřeďování oboru v rukou vídeňských velkobank. Bohudík nejsou dnes tyto soustřeďovací snahy vzhledem na současný politický vývoj věcí českému hospodářství tak nebezpečné, jako bývaly kdysi.

(LN 23. 10. 1918)

Moravská agrární a průmyslová banka zřizuje akciovou společnost pro výrobu klobouků a štump a podařilo se jí k tomu účelu zajistiti renomovaný odborný závod Rajhradě, dosud náležející firmě Rajhradská továrna na klobouky Arnolda Skutezkého. Zmíněný podnik svou rozsáhlostí řadí se k nejpřednějším toho druhu v Rakousku a jest velecennou akvisicí nejen pro český živel v brněnském kraji, nýbrž pro samotné české podnikání vůbec.

(LN 27. 10. 1918)

Politické strany české i německé převzaly odpovědnost za lidovou výživu a žádají, aby zemědělští výrobci odváděli válečnému obilnímu ústavu všechny potraviny, pokud jich nepotřebují k vlastní nejnutnější výživě. Političtí vůdci čeští odhodlali se k tomuto kroku proto, že nelze vybudovat samostatné svépomocné vyživovací organisace tak rychle, jak nutí jednat valící se pohroma.

Stav výživy je kritický a každý zmeškaný den mohl by přinésti hlad, jakého obyvatelstvo přese všecku dosavadní nouzi nepoznalo.

(LN 28. 10. 1918)

Rakousko-uherská vláda kapitulovala a tím je rakousko-uherská říše rozvázána. Národní výbor československý ujal se v Praze v důsledku toho zatímně vlády a v nejbližších dnech převezme vládní moc v celém území československého státu. Přestala doba politických úvah, nastala doba práce. Nyní se ukáže český národ, že je zralý k politické samostatnosti.

(LN 29. 10. 1918)

Na vídeňské burse byla včera kolísavá nálada, ale vlivem rakousko-uherské noty Wilsonovy byla nálada klidnější. Byla velká zdrženlivost, takže rozsah obchodů byl malý. Akcie Škodovky měly proti týdenní závěrce o 11–45 korun méně, kdežto kovoprůmyslové a elektrárenské akcie docílily zlepšení o 13–35 korun. Ku konci obchodování nastalo v kulisách všeobecné zotavení a v šraňcích objevily se převážně vyšší kursy.

(LN 29. 10. 1918)

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...