Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

O ČEM PSALY LN PŘED 20 LETY...

Česko

Malá privatizace začne již letos

Ministr pro správu národního majetku a jeho privatizaci Tomáš Ježek veřejnost seznámil s definitivním zněním návrhu zákona o takzvané malé privatizaci. První verze zákona přitom vznikla před deseti dny, verze, která je nyní předkládána vládě, byla dokončena včera (7. září 1990; pozn. red.).

Malá privatizace zahrne komunální podniky, obchody, malé stavební a jiné organizace, možná i menší provozovny státních podniků. Zákon stanoví složení okresních komisí, které sestaví seznamy objektů nabízených v aukcích. V komisích zasednou zástupci okresních národních výborů, Sdružení podnikatelů, Svazu měst a obcí, poslanci, případně další odborníci. V seznamech, které podléhají schválení Ministerstva pro správu národního majetku a privatizaci, bude i vyvolávací cena a vyčísleny závazky a pohledávky.

Dosavadní zaměstnanci, pokud projeví zájem o privatizaci své provozovny, jsou zvýhodněni jen tím, že mají možnost splácet cenu pět let, v každém roce její jednu pětinu. Jiný kupec totiž musí platit hotově do tří dnů. Vyvolávací cena má být stanovena na padesát procent zůstatkové hodnoty základních prostředků. Tam, kde se neprovádějí odpisy, bude činit dvacet procent pořizovací ceny.

Konečná cena přitom nemá horní, ale ani dolní hranici. Teoreticky se může stát, že prodávat se bude za jednu korunu. Při nulovém zájmu zůstane objekt neprodán. Získané peníze půjdou z větší části do Fondu národního majetku, přibližně třicet procent připadne obcím.

Pracovněprávní vztahy stejně tak jako ostatní pohledávky a závazky přecházejí na nového vlastníka. Ten může dát zaměstnancům výpověď, ale ve výpovědní lhůtě je musí platit.

Očekává se, že zákon o malé privatizaci prodiskutují ministři všech tří vlád s prezidentem republiky Václavem Havlem v posledním zářijovém týdnu. Hned poté poputuje návrh do parlamentu. (Lidové noviny 8. 9. 1990)

... A CO TEHDY DĚLAL V. K.

Václav Klaus vyhrál. Tak zahraniční média na počátku září roku 1990 hodnotily podobu ekonomických reforem, které federální vláda předložila poslancům ke schválení. Většina přelomových zákonů by měla platit od začátku roku 1991. Die Deutsche Zeitung dokonce o Klausovi spekuluje jako o možném nástupci Mariána Čalfy na postu premiéra. List zdůrazňuje, že federálnímu ministru financí se podařilo prosadit rychlé provedení reforem, a to bez ohledu na nevyhnutelný sociální šok. (kaj)

UDÁLOSTI TÝDNE

Ekonomika se sice již vyhrabává z následků finanční krize, ta však o to víc začíná zasahovat i jiné sféry. Společnost se momentálně potýká s nedostatkem osobností, jejichž odkaz by si zasloužil uchování pro příští generace. Po Hliníkovi, který do povědomí veřejnosti vstoupil pouze tím, že se odstěhoval do Humpolce, se před pár dny pomníku dočkaly i animované postavičky medvědů, jež se proslavily hlavně tím, že se potkaly u Kolína.

Zvěčnění se tak časem možná dočká i prototyp obyčejného člověka pan Novák či o něco lépe situovaný pan Někdo. Možná dojde i na hlavního hrdinu učebnic angličtiny Mr. Smitha. Jedna paní, která povídala – oblíbený to informační zdroj – by to pak mohla dotáhnout i na sousoší.

Španělé přišli s nápadem, jak snížit spotřebu energie. Pokud chovatelé hospodářských zvířat nechají uhynulé kusy napospas supům a jiným mrchožroutům, ušetří se za jejich spálení v kafilerii energie, která odpovídá zhruba třítýdenní výrobě jaderné elektrárny. Nechme stranou spekulace o tom, jak dlouho trvalo zkoumání principu, který je starý jako život sám. V každém případě se jedná o přelomový objev, který by v Bruselu měli hned tesat do mramoru: Věci fungují lépe a efektivněji, pokud se jim nechá volný průběh.

Nizozemská společnost ECA Program si hodlá pronajmout bývalou vojenskou základnu na Islandu. Zde plánuje umístit bitevníky Suchoj, které budou vystupovat v roli falešného nepřítele při vojenských cvičeních různých světových letectev. Od islandské vlády je velmi odvážný počin. Projekt totiž financují investoři ze Středního východu a Asie a země navíc nemá ani vlastní armádu. Takže kdyby se to nějak zvrtlo...

FOTOKVÍZ

Poznáte bývalou vysokou státní úřednici, která je na snímku? (odpověď naleznete na straně 16)