Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

O ceně OKD rozhodla vláda, tvrdí svědek. Sobotka byl prý před Karbon Investem varován

Česko

  16:51
PRAHA - Tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) při rozhodování o privatizaci OKD v březnu 2004 věděl o varování před prodejem dolů společnosti Karbon Invest. Před soudem to v pátek řekl bývalý pracovník Fondu národního majetku (FNM) Petr Lis. Za vládní transakci přitom Sobotka odpovídal.

Důl Darkov z portfolia černouhelné OKD. foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Stanovisko advokátní kanceláře Allen Overy si fond tehdy objednal kvůli posouzení nevyžádané nabídky společnosti Penta. Advokáti bleskově zhodnotili, že přímý prodej OKD Karbon Investu jednoznačně nedoporučují. Jako řešení navrhli otevřený tendr. „My jsme poslali tento dopis ministru Sobotkovi. Ten jej určitě vzal na jednání vlády,“ vypověděl Lis. Ze zvukového záznamu jednání vlády o prodeji, který soud v říjnu nechal přehrát, vyplývá, že se Sobotka ani nikdo jiný o důrazném varování během schůze nezmínil.

Schůzka s uhlobarony

V kauze privatizačního prodeje čelí obžalobě soudní znalec Rudolf Doucha. V posudku, který zpracoval, podle státního zástupce cenu OKD podhodnotil. Lis však v pátek uvedl, že cena za prodej nevycházela z posudku. „Cena vzešla z jednání ministra financí Sobotky, ministra průmyslu Milana Urbana a zástupců Karbon Investu ze dne 11 .března 2004,“ řekl. Posudek měl podle něj sloužit jen k určení minimální hranice nedovolené veřejné podpory.

K Obvodnímu soudu pro Prahu 2, který se kauzou zabývá, v pátek dorazili i dva někdejší zaměstnanci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Jejich svědectví bylo důležité, protože ÚOHS v dubnu 2004 prodej OKD zastavil a vládě nařídil akcie neprodávat za méně než 3,5 miliardy. Kabinet přitom o měsíc dříve odsouhlasil prodej Karbon Investu za 2,25 miliardy.

Krok úřadu se ale nelíbil všem. „Přišel za námi na schůzku zástupce ministerstva financí Igor Fojtík a zástupce Karbon Investu Petr Otava. Ptali se, co má naše rozhodnutí znamenat,“ řekl soudu Jiří Buryan, bývalý zaměstnanec ÚOHS. Účastníkům schůzky ale úředníci vysvětlili, že se cena musí zvýšit. „S tím zástupce Karbon Investu vyjádřil určitou nelibost,“ vzpomínal Buryan.

Zajímavé bylo i jeho svědectví v tom, koho považoval za klíčového hráče. Za primárního partnera při vyjednávání označil ministerstvo financí. FNM vnímal spíše jako administrátora privatizace. O poznání nervózněji působil druhý svědek a exzaměstnanec ÚOHS Petr Křižan. S Buryanem se neshodl v tom, co bylo pro úřad důležité při zkoumání nedovolené podpory.

Soud má pokračovat v prosinci. Počátkem příštího roku by mohl padnout verdikt.

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...