Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O cestě na periferii zájmu USA

Česko

DISKUSE

Jsem velmi potěšen, že v Lidových novinách byl uveřejněn článek Víta Smetany Jaltská konference a její mýtus (LN 13. 2.). Bohužel je v článku jen málo prostoru věnováno Československu a jen ojediněle je poukázáno na úlohu československé politické reprezentace ve směrování zahraniční politiky na Východ.

Bezprostředně po válce nepatřilo Československo do sféry vlivu SSSR. Administrativa USA přiřkla, sice naivně a nikoliv bez vlivu Edvarda Beneše, Československu roli jakéhosi mostu mezi Východem a Západem. Měli jsme se stát vzorem pro další země střední a východní Evropy, které zůstanou demokratické, ale budou ve smluvním přátelství se SSSR. Byli jsme jedinou zemí v této oblasti, kde proběhly, sice okleštěné, nicméně svobodnější volby.

USA se obávaly nástupu komunistů v celé Evropě, nejen v jejím středu a na východě, ale i na západě. Proto Amerika přistoupila ve dvou fázích k hospodářské pomoci Evropě s vědomím, že ekonomické potíže evropských zemí by mohly otevřít cestu ke komunizaci Evropy.

Pro Československo se vedle půjček pro obnovení dopravní infrastruktury stala známou akce UNRRA, sestávající z dodávek válečných přebytků. Československo se nezachovalo k tomuto plánu vstřícně a polovinu této pomoci předalo již komunistickému Rumunsku bez dohody s USA, ale po dohodě se SSSR. To byl impulz k přehodnocení vztahu USA k ČSR. Státní tajemník James Byrnes 13. září 1946 nařídil zastavit finanční pomoc Praze mimo jiné s odůvodněním, že se Československo na mezinárodním poli zapojuje mezi země, které veřejně Spojené státy očerňují. V představě geopolitického uspořádání se Československo ocitlo v zájmu zahraniční politiky USA v pozici jakési politické periferie. USA nás tedy nechtěly ztratit, ale jejich iniciativa v záchraně ČSR byla omezena.

Poslední zkouškou, zda zůstaneme ve středu Evropy, nebo definitivně zmizíme na Východě, byl Marshallův plán. Všichni víme, jak to dopadlo. Dělo se tak ještě za spoluvlády demokratických stran. Únor 1948 již byl jen vyvrcholením naší cesty na Východ.

V současné době se nám v souvislosti s odložením výstavby amerického radaru jeví jasná historická paralela. I dnes existuje nebezpečí, že se ocitneme v geopolitické sféře na periferii amerického zájmu.

O autorovi| Tomáš Grulich, senátor a historik

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...