Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

O data jsem Němce žádal, Paroubek lže

Česko

Lichtenštejnská konta – Šéf ČSSD obvinil Kalouska, že odmítl převzít data o účtech Čechů ve Vaduzu

Absolutně nevím, koho se data o lichtenštejnských kontech Čechů mohou týkat, tvrdí Miroslav Kalousek, exministr financí z TOP 09.

* LN Šéf ČSSD Jiří Paroubek řekl, že jste odmítl převzít údaje o kontech v Lichtenštejnsku, které mají německé úřady. Prý jste se dopustil „politického triku, který něco kryje“. Proč už Česko údaje nemá, když je německé úřady mají již téměř dva roky?

Němci to oznámili v druhé polovině února 2008. A já jsem již svým oficiálním dopisem 11. března 2008 o to oficiálně požádal. To znamená, že jsem o to požádal už před rokem a půl. Za ten rok a půl jsme jak já, tak i daňová správa pravidelně zdvořile urgovali předání souboru a bylo nám zdvořile odpovídáno, že nás prosí o trpělivost, protože vyšetřují. A až skončí vyšetřování, tak nám předají data. To úsilí tedy, které jsem zahájil dopisem z 11. března 2008, bylo ukončeno oficiálním dopisem německé strany 31. 8. 2009 (to znamená rok a půl poté): vyšetřování bylo skončeno a můžete si vyzvednout data. Jestliže pan Paroubek říká, že jsem se nějakým trikem snažil o to nepožádat nebo to nepřevzít, tak buď ho někdo špatně připravil, nebo to řekl úmyslně. Ať tak či onak, prostě lhal.

* LN Některé státy EU už od Němců údaje o svých občanech s konty v Lichtenštejnsku dostaly. Proč je dosud nepředali Česku?

Některým jiným státům je nepředali dodnes. My jsme se o tom bavili celkem pravidelně na setkání ministrů financí a byly státy, které to dostaly dříve, ale těch nebylo mnoho. Podle mých informací to dostaly dva státy, zbytek na to čekal do teď.

* LN Podle vás může Česko dostat informace o mixu „čistých“ i „špinavých“ kont...

Já jsem neřekl, že tam bude nějaký mix. Já jsem řekl, že tam budou data českých daňových poplatníků, ale není možné, aby si někdo myslel, že každý, kdo má konto ve Vaduzu, je zločinec nebo spáchal daňový delikt. Mít konto ve Vaduzu není nic protizákonného. Pokud ta konta odpovídala daňovým přiznáním, která byla české daňové správě předkládána. To znamená, že česká daňová správa teď bude mít možnost porovnat výši těch kont s daňovými přiznáními a podle toho konat, nebo nekonat. Třeba přijdou na to, že je vše v pořádku, ale to já opravdu nevím.

* LN Máte nějaké informace, koho se ta data konkrétně týkají?

Absolutně ne. Informace nemá v tuto chvíli vůbec nikdo a, upřímně řečeno, já si nemyslím, že se k těm informacím někdy dostanu. Protože pochopitelně až si česká daňová správa ta data vyzvedne, tak prostě zahájí standardní šetření, jako každé jiné daňové šetření. Jsou neveřejná a daňová správa je vázána mlčenlivostí.

* LN Budou se zveřejňovat jména lidí, kteří se třeba daňového deliktu dopustili?

Pouze za předpokladu, že tam bude delikt, který bude definován jako trestný čin, a ten člověk bude za ten trestný čin odsouzen. Pak ano. Ale představa, že někdo ten seznam zveřejní, je absurdní a doufám, že k ničemu takovému nedojde. Protože, znovu opakuji: mít konto ve Vaduzu není nic protizákonného. To můžete mít vy nebo já, důležité je – a pro daňovou správu je ta informace zajímavá – aby bylo možné porovnat, zda výše těch kont je, nebo není v souladu s daňovým přiznáním.

* LN Podle mých informací se takto sociální demokraté snaží vytvořit tlak na Mirka Topolánka. Myslíte, že to je ten motiv náhlého Paroubkova prohlášení?

To se zeptejte pana Paroubka. Já mu do hlavy nevidím.

* LN Dánové například odmítli disk s daty o svých občanech z etických důvodů. Neuvažoval jste i o této variantě?

Mně ten dánský postoj imponoval. Dánové řekli, že dánské království nepřevezme kradené zboží. A upřímně řečeno, než jsem ten dopis napsal, tak jsem měl poměrně velký etický problém. Jako pro jakoukoli vládu je problém získat zboží, které vzniklo krádeží. Uvážil jsem obě dvě strany mince, a pak jsem se rozhodl o to požádat.

* LN Ta data se dostanou do Česka před volbami. Nemáte obavy, že informace z nich může před volbami někdo zneužít? Víte, jak v Česku „unikají“ všechny informace...

To se týká policie a státního zastupitelství. Nikoliv daňové správy, to jsou profesionálové.

* LN Šéf PR sekce ČSSD Petr Dimun tvrdí, že jste prý věc popletl, protože prý nemají zájem o stará data z Německa, ale o výměnu informací přímo s Lichtenštejnskem po navázání diplomatických styků...

Stačí si pustit záznam toho, co Paroubek řekl. On řekl, že jsem odmítl převzít data z Německa. Což je lež. Petr Dimun plete dvě věci. Za prvé jde o tu nabídku, za druhé o výměnu informací s Lichtenštejnskem. Po navázání diplomatických styků je možné podepsat dohodu komunitárního typu. Tu jsem domlouval ještě v době našeho předsednictví Evropské unii. Povedlo se dohodnout, že tyto dohody mohou být podepsány. Situaci u nás komplikovalo právě to, že musí být navázány diplomatické styky mezi námi a Lichtenštejnskem. Teď máme dohodu, Lichtenštejnsko bylo uznáno, takže bude samozřejmě existovat standardní spolupráce mezi naší a lichtenštejnskou daňovou správou.

***

Mít konto ve Vaduzu není nic protizákonného. Pokud ta konta odpovídala daňovým přiznáním, která byla české daňové správě předkládána.

Autor:

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...