Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chcete o Velikonocích delší volno? Možná se dočkáte

Tradiční kraslice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tradiční kraslice | foto: Marek Podhora, MAFRA

PRAHA Dosavadní snahy o uzákonění Velkého pátku za státní svátek nebyly úspěšné, ačkoli v řadě evropských zemích se v tento den běžně nepracuje. Nyní začíná boj o prodloužení volna během Velikonoc nanovo. A návrh, který chtějí předložit poslanci z KDU-ČSL, už se od některých zákonodárců dočkal podpory.

Velký pátek

V křesťanském kalendáři se Velkým pátkem označuje pátek před Velikonocemi, je součástí Svatého týdne a velikonočního tridua. V tento den si lidé připomínají smrt Ježíše Kristana kříži. Jako svátek byl zrušen v bývalém Československu v 50. letech na počátku komunistické totality. 

Návrh lidoveckých poslanců počítá s prodloužením Velikonoc o den, Velký pátek by měl podle nich totiž povýšit na státní svátek. 

Hlasitým ano podpořil uzákonění Velkého pátku jako státního svátku například premiér a předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. „Osobně jsem jako poslanec hlasoval pro takovéto návrhy a nevidím důvod, proč bych svůj názor měnil. Já svůj hlas připojím k tomu, aby se Velký pátek státním svátkem stal,“ uvedl.

Argument, že by měl nový státní svátek přinést nějaké neblahé ekonomické důsledky, podle něj neobstojí. Jak se k otázce vysloví ostatní zástupci parlamentu, ale nechtěl předjímat. „Nepochybně nás bude čekat průzkum bojem,“ dodal.

Anketa

Souhlasíte, aby se Velký pátek řadil mezi státní svátky?

Ano 660
Ne 152
Nevím 16

Podle odhadů předsedů poslaneckých klubů ČSSD a ODS má návrh u obou partají většinovou podporu. Naopak mezi komunisty se návrh nejspíš nesetká s pochopením. Server Lidovky.cz oslovil některé poslance napříč politickým spektrem, aby zjistil, jak úspěšný může plán lidovců být. 

„Velký pátek byl naším státním svátkem až do 50. let, kdy jej komunisté zrušili. Je čas vracet se ke kořenům. Jinak se v globalizovaném multikulturním světě ztratíme,“ uvedl Petr Gazdík (TOP 09/STAN). Souhlasí i jeho kolegyně Helena Langšádlová. „Velký pátek, kdy si připomínáme Kristovo ukřižování, patří k hlavním svátkům, na kterých stojí naše civilizace,“ řekla poslankyně. Většina z těch, který na dotaz reagovali, odpověděli souhlasně. 

Jen komunistický poslanec Jiří Dolejš návrh příliš nevítal. „Dny volna jsou oblíbené, čekám ale debatu o ekonomických dopadech. Pro firmy i mnohé zaměstnance je to důležité kritérium. Náboženský vztah k tomu dni je v České republice druhotný,“ napsal. 

Důvodů, proč ale přívrženci návrh podporují, je hned několik. Argumentují například tím, že by zařazení pátku před Velikonocemi mezi státní svátky nepřineslo velké ekonomické škody, naopak by podle nich svátek usnadnil situaci mnoha rodičům, kteří jinak musí hledat způsob, jak sladit školní prázdniny dětí s jejich pracovní dobou. Podle premiéra navíc Česko se svými „pouhými“ 13 státními svátky zaostává za průměrem Evropy. 

PŘED SEDMI LETY BYLA VĚTŠINA ČECHŮ PRO

Exkluzivní průzkum veřejného mínění, který pro LN zpracovala agentura Median před sedmi lety, vyplynulo, že by si více než tři z pěti Čechů přáli, aby se Velký pátek, tedy den, kdy byl ukřižován Ježíš, stal státním svátkem. A to i přesto, že polovina z tázaných si tento den s křesťanstvím vůbec nespojuje. Jak by podobný průzkum dopadl nyní? Hlasujte v anketě serveru Lidovky.cz. 

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!