130 let

O divadelní hře zrozené z pivní pěny

Česko

Dokumentární snímek Občan Havel přikuluje byl včera jedním ze tří zahajovacích filmů letošního Febiofestu.

Dokument, který natočili scenárista Jan Novák a jeho syn Adam Novák, se vrací do sedmdesátých let, kdy Václav Havel pracoval v trutnovském pivovaru. Připomíná okolnosti, za kterých Havel napsal hru Audience. V ní se pivovarským prostředím inspiroval - jeho alter ego, disidentský spisovatel Vaněk, v Audienci rozmlouvá se svým nadřízeným sládkem, který během hovoru vypije neskutečné množství piva. Proberou nejen různé pracovní finesy -odtud také v názvu použitý termín „přikulování“, který se týká sudů, ale řeč přijde i na estébáky, disidenty nebo na sládkův idol: herečku Jiřinu Bohdalovou.

Titul filmu sice evokuje časosběrný snímek Občan Havel, ale žádnou spojitost mezi nimi nehledejte. „Prvenství v tomto směru měl náš dokument Občan Havel jede na dovolenou, který uvedla Česká televize v roce 2005,“ připomíná Jan Novák. „V něm šlo o rekonstrukci Havlovy cesty po Čechách, kterou podnikl v roce 1985.“ A po příznivých reakcích na tento snímek se rozhodl natočit další, v němž by zachytil události provázející napsání Audience. „Tohle období je relativně hodně zpracované v Havlových vlastních textech, ale neviděl jsem ho ještě zpracované ve filmu. Mě tahle doba zajímá navíc i proto, že jsem ji tady neprožil.“ Kromě Václava Havla se před kamerou objevili například Pavel Landovský, Jiřina Bohdalová a písničkář Vladimír Merta, jenž s Havlem a Landovským pořídil legendární samizdatovou nahrávku Audience, zaměstnanci pivovaru, známí disidenti i neznámí estébáci... Ze vzpomínek, fotografií i dobových televizních úryvků se skládá svědectví, jež přesahuje pouhou zprávu o vzniku jedné divadelní hry. „Ten film je pro mě o tom, jak daleko sebou nechali konkrétní lidé manipulovat a do jaké míry vyšli vstříc politické moci,“ říká Jan Novák. „Dnes zase lidé mnohem více podléhají moci peněz. Každý člověk v sobě ale má - a každý jinde - čáru, kterou už nepřekročí.“ Dokument Občan Havel přikuluje Febiofest uvede ještě dnes a v neděli (v sále č. 7), premiéru v českých kinech má v polovině května.

Pokračování na str. III

O divadelní hře zrozené...

Dokončení ze str. I

Než se jméno Jana Nováka začalo objevovat ve filmových titulcích, měl už za sebou několik knížek. Debutoval ve Škvoreckého nakladatelství 68 Publishers sbírkou povídek Striptease Chicago z emigrantského prostředí ve Spojených státech, které poznával od svých šestnácti let. Dále napsal například romány Miliónový džíp, je spoluautorem autobiografie režiséra Miloše Formana Co já vím? a za román o dramatických osudech bratří Mašínových Zatím dobrý získal cenu Magnesia Litera. Už od dob studií ale toužil po filmu. „Pouhým přepisováním filmových dialogů si vyděláte víc než za knížku a je to práce třeba jen na tři dny,“ poznamenává. Napsal několik nerealizovaných scénářů a pak dostal příležitost, aby s Formanem spolupracoval na scénáři k jeho filmu Valmont. V devadesátých letech se podílel na scénářích snímků Davida Ondříčka Šeptej a Juraje Jakubiska Nejasná zpráva o konci světa a napsal adaptaci románu Vieweghova románu Báječná léta pod psa. „Knížka se mi okamžitě zalíbila a Michal Viewegh byl natolik velkorysý, že mě seznámil i se svou rodinou,“ připomíná vznik úspěšné komedie Novák. „A díky tomu jsem našel motiv z jeho života, který mi umožnil napsat konec k filmu, který v knížce nebyl.“

Na vlastní scénáře nicméně Jan Novák nerezignoval - jeden napsal pro slovenský film v režii Jiřího Chlumského Nedodržaný slub. Novák ho charakterizuje jako historickou žurnalistiku: „Je to skutečný příběh žida Martina Friedmanna Petráša, který přežil válku, protože hrál výborně fotbal.“ Kromě prózy a filmu se Jan Novák věnuje i divadlu - v bratislavské Astorce Korzo ´90 hrají již osm let jeho dramatizaci Dostojevského románu Zločin a trest, kterou nazval Vražda sekerou v Sv. Peterburgu. Nyní tam má před premiérou jeho další hra: Tolstoj a peniaze. A od divadla se zase vrací k literatuře a filmu. „Dokončuji knížku rozhovorů, potřebuji jeden svůj rukopis přeložit do češtiny, mám vymyšlené další dva scénáře, z nichž jeden bych si chtěl sám natočit,“ vypočítává Jan Novák své nejbližší plány.

A kromě toho ještě učí na FAMU, kde nyní studuje i jeho dcera Soňa. Na obzoru tak je docela zajímavý filmový klan rodiny Nováků. I když otázkou je, zda Soňa Nováková nedá nakonec před filmem přednost sportu. Propadla totiž lednímu hokeji a v Praze ji můžete spatřit, jak to válí v dresu Slavie.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás