Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O dluhu rozhodoval i Paroubek

Česko

  8:24
Praha - Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek napadá premiéra Mirka Topolánka kvůli úvěru pro jeho firmu VAE. Paroubek dokonce opakovaně prohlásil, že Topolánek měl podle všeho spáchat úvěrový podvod. Podle dostupných dokumentů ale Paroubek musel o mnoha okolnostech transakce minimálně vědět.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek foto: Marta MyškováČTK

Jak uvedla Česká televize, vyplývá to především ze dvou dokumentů z roku 2002. Jiří Paroubek totiž od ledna 1999 do února 2002 seděl na místě předsedy dozorčí rady První městské banky (PMB). Tedy působil v bance ve stejné době, kdy Topolánkova společnost VAE dostala od této banky úvěr. Navíc Paroubek pracoval na magistrátu jako ekonomický náměstek, a měl tedy o všem vědět.

 V prvním z dokumentů z května 2002, které mají LN k dispozici, Rada hlavního města Prahy dokonce náměstkovi primátora Paroubkovi ukládá, aby podepsal jednu ze smluv, kterými pražský magistrát postoupil pohledávku firmy VAE společnosti BB Cash. Paroubek se tak vlastně podílel na operaci, která Prahu ve svém důsledku připravila o 10 milionů korun.  „Rada hlavního města Prahy ukládá 1. náměstkovi primátora Paroubkovi podepsat dodatek č. 1 ke Specifikaci pohledávky,“ stojí v dokumentu. Z kontextu přitom jasně plyne, že jde právě o odprodej dluhu firmy VAE do rukou společnosti BB Cash.

Po krachu První městské banky, od které si Topolánkova firma VAE v roce 1999 půjčila skoro 70 milionů korun, dluh přešel na město. Topolánek a jeho tři společníci byli schopní uhradit jenom část dluhu a zbylých 16 milionů neměli kvůli neúspěšnému podnikání z čeho splácet.
 Město se proto rozhodlo dluh prodat a získat tak alespoň něco. Skoro šestnáctimilionovou pohledávku magistrát nakonec prodal firmě BB Cash, která za něj zaplatila jen 5,5 milionu, a Praha tak vlastně přišla o 10 milionů.

 Magistrát ovšem ztrátovou operaci vždy hájil a nikomu včetně ekonomického náměstka Paroubka ji nevyčítal.  „Prodejem za nižší cenu ztráta nevznikla, protože nás zajímala cena za všechny prodané pohledávky z První městské banky dohromady. Teoreticky jsme mohli vymáhat od VAE celých šestnáct milionů, ale rada města tehdy usoudila, že prodej za 5,5 milionů je odpovídající,“ řekla před dvěma lety zástupkyně ředitele magistrátu Zdena Javornická.

 Šéf sociálních demokratů Mirka Topolánka sice opakovaně obvinil z dluhů, již v minulosti ale právníci upozornili na to, že by Jiří Paroubek neměl o těchto věcech vůbec mluvit. A to především proto, že byl předsedou dozorčí rady První městské banky, která společnosti VAE půjčila. „Osoby, které jsou nebo byly k bance vázány pracovním nebo jiným vztahem, jsou povinny zachovat bankovní tajemství i poté, co z banky odejdou,“ vysvětlila například před nedávnem právnička Dagmar Raupachová.
Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat