11. května 2017 8:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

O dotacích prý jednali v soukromí. Pelta se scházel s náměstkyní v pronajatém bytě

Týká se navrhnutí vazby náměstkyně ministryně MŠMT Simony Kratochvílové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Týká se navrhnutí vazby náměstkyně ministryně MŠMT Simony Kratochvílové. | foto: ČTK

PRAHA Nikoli na ministerstvu školství, ale v soukromém pronajatém bytě v centru Prahy - tam se podle policejních dokumentů rozhodovalo o stamilionech z dotací, které byly rozdělovány českým sportovcům. Byt prý pořídil šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta.

Podle informací Radiožurnálu se v bytě scházel Pelta s ministerskou náměstkyní Simonou Kratochvílovou. Ta je blízkou spolupracovnicí ministryně školství. Spolu se měli dohadovat na rozdělování dotací. Ještě před zasedáním komise ministerstva školství tak třeba projednali to, jak bude přerozděleno 454 milionů korun z takzvaných investičních dotací pro rok 2017.

Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta (vlevo) u Obvodního soudu pro...

„V bytě, který kvůli tomu pronajal, požadoval neoprávněně jako zástupce žadatele o dotace na úkor dalších žadatelů o dotace přednostně neveřejné informace k předmětu soutěže k dotačním programům, k jednotlivým žádostem o dotace (projektům) a k průběhu procesu hodnocení žádostí a dále ovlivňoval rozhodování Kratochvílové,“ citoval Radiožurnál policejní zjištění.

Kvůli kauze už rezignovala ministryně školství Kateřina Valachová, která také nařídila pozastavení a prověrku dotačních programů na ministerstvu školství. Čtěte: Valachová kvůli dotační kauze podá demisi. ‚Nechci být trapnou záminkou Babišovi‘

Kateřina Valchová a Simona Kratochvílová - kolegyně z Úřadu vlády.

„Hodnocení a výběr úspěšných projektů neprobíhalo u žádného z těchto projektů podle předem určených kritérií, čímž úspěšným žadatelům o dotace opatřila prospěch velkého rozsahu ve výši 454 milionů korun a zároveň způsobila škodu 454 milionů korun,“ tvrdí údajně policie. Policie měla skupinu sledovat od loňského listopadu.

Pořídila při tom desítky hodin odposlechů, včetně těch z pronajatého bytu. Z nich údajně vyplývá, že ani jeden z 50 projektů nebyl vybrán podle zákonných kritérií, a proto vznikla České republice škoda téměř půl miliardy korun. Za to by obviněným ze zneužití pravomocí, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinností při správě cizího majetku hrozil až dvanáctiletý trest vězení.

Šéf fotbalové asociace Pelta i náměstkyně Simona Kratochvílová jsou nyní obvinění z trestných činů v souvislosti s rozdělováním státních dotací. Policie dále vznesla obvinění na úředníka ministerstva školství Zdeňka Břízu. Jako právnická osoba je obžalovaná také fotbalová asociace. Pelta a Kratochvílová jsou ve vazbě.

Lidovky.cz, ČTK