Neděle 13. října 2024, svátek má Renáta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

O eurostrašení a eurosebevraždě

Česko

EUROZÓNA Petra Zavadila

Vítejte v Eurozóně! Eurooptimisté zase straší. Již jsem o tom psal několikrát: eurostrašení je nemoc českých eurooptimistů. Jejím příznakem jsou mediální výroky formulované podle vzoru „Bude-li mít Česko jiný názor než evropská většina, stihne je pohroma - proto je správné nemít jiný názor“.

Tentokráte se strašení týká Lisabonské smlouvy. Kvůli zdržování ratifikace - pachatelé jsou ODS a Václav Klaus - prý Česko může přijít o eurokomisaře. Tvrdí to europoslanec za ČSSD Jiří Havel a politolog Jiří Pehe.

Moc se mi nechce popisovat technologii jejich vývodu. Nicméně asi musím (prosím odpůrce eurotechnikálií, ať následující odstavec přeskočí). Kdysi kdosi prosadil myšlenku, že Evropská komise má příliš mnoho členů. Mívala jich dvacet (větší státy měly právo na dvě křesla), nyní je eurokomisařů včetně předsedy 27 (neboť se EU rozšířila na 27 států a každý má právo na eurokomisaře). A to je prý moc. Komise je něco jako evropská vláda, a vláda přece nemůže mít 27 ministrů - prosadil do evropského myšlení zmíněný kdosi. A teď pozor: Lisabonská smlouva garantuje princip „co stát, to komisař“ do roku 2014. Teprve pak se má počet eurokomisařů snížit. A státy se mají při obsazování těchto postů střídat. EU navíc slíbila Irsku, že počet eurokomisařů se - vstoupí-li v platnost Lisabon - nesníží ani pak. Jenže Lisabonská smlouva neplatí. A zatvrdí-li se v říjnu Irové a Václav Klaus, platit nebude. Podle platných smluv by se měl počet komisařů snížit už teď. Česko by tedy mohlo o eurokomisaře přijít. A pánové Havel s Pehem tvrdí, že kandidáty na bezkomisařství jsou právě zlobivé státy. Jako je Česko.

Jenže je to nesmysl. Protože o snížení počtu komisařů musí rozhodnout všechny státy Evropské unie jednohlasně. Musí s ním tedy souhlasit i Irové a Češi (respektive jejich vlády). A spáchat eurosebevraždu - což není příliš pravděpodobné. I kdyby to ale byla pravda - a reálně hrozilo, že o eurokomisaře na pět let přijdeme - to měli odpůrci Lisabonské smlouvy změnit svůj názor jen kvůli tomu? Zvláště jsou-li opravdu přesvědčeni, že smlouva Česko připraví o další kus suverenity a svobody? Eurooptimistům je bohužel blízká představa, že správné je držet hubu a krok. A tím se u mnohých diskreditují.

O autorovi| Petr Zavadil, petr.zavadil@lidovky.cz

Autor: