Úterý 31. března 2020svátek má Kvido -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Historikové Stehlík či Nenutil a další tři zájemci se ucházejí o funkci ředitele Památníku Lidice

Sousoší připomínající osud lidických dětí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sousoší připomínající osud lidických dětí. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Lidice (Kladensko) O funkci ředitele Památníku Lidice se uchází pět zájemců, jejich jména ministerstvo kultury nezveřejnilo. Výsledek konkurzu ministerstvo oznámí zřejmě v pondělí odpoledne, řekla ve středu jeho mluvčí Michaela Lagronová. Podání přihlášky potvrdil už minulý týden historik Eduard Stehlík, kromě něj má o funkci podle médií zájem historik Jiří Nenutil.

Uzávěrka pro podání přihlášek byla v pátek, v případě doručení poštou je ale rozhodující datum odeslání, jedna z platných přišla ještě v úterý. „V pátek by měly proběhnout ústní pohovory s těmi jednotlivými adepty,“ uvedla Lagronová. Jednoho až tři kandidáty, kteří při pohovoru získají nejvyšší bodové ohodnocení, doporučí odborná komise ministrovi kultury Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD), který pak vybere vítěze.

Památník Lidice.
Ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmannová se rozhodla k 21. lednu 2020...

Bývalá ředitelka památníku Martina Lehmannová rezignovala na funkci v důsledku sporu s některými lidickými pamětníky, později podala výpověď i část vedoucích a odborných pracovníků.

Ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík.

Ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík.

Zaorálek už dříve řekl, že nový ředitel památníku by měl mít vztah k Lidicím, měl by být schopen komunikovat a získat si důvěru všech obyvatel Lidic. Stehlík je mimo jiné autorem dvou knih o historii Lidic a je čestným občanem obce. Do konkurzu se přihlásil poté, co se na něj obrátili lidičtí přeživší a vedení obce.

Nenutil má také k Lidicím vztah, počátkem ledna hovořil například na pohřbu Miloslavy Kalibové, která vypálení Lidic přežila.

Památník Lidice připomíná nacistické vyhlazení obce Lidice 10. června 1942. Záminkou se stala domnělá souvislost obce s atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha, ze zhruba 500 obyvatel Lidic jich válku přežilo 160. Přímo v Lidicích nacisté 10. června 1942 zastřelili 173 mužů, 16. června 1942 v Praze-Kobylisích dalších 26 obyvatel Lidic. Pobyt v koncentračních táborech nepřežilo 53 lidických žen. V deportačním táboře bylo v plynovém autě udušeno 82 lidických dětí. Po osvobození se do Lidic postupně vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí. Pod památník spadá i Památník Ležáky.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.